Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Czynny podatnik VAT. Co z odliczeniem podatku?

0
Podziel się:

Nie wszystkim opłaca się być podatnikiem VAT. Ci, którzy się na to zdecydują, muszą dopełnić kilku formalności. Kiedy następuje chwila, gdy przedsiębiorca staje się czynnym podatnikiem VAT i czy można w takim razie odliczyć podatek VAT?

Żeby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, należy wypełnić formularz VAT-R
Żeby zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, należy wypełnić formularz VAT-R (Shutterstock/bleakstar)

Czynny podatnik VAT

Przedsiębiorca, u którego wartość sprzedaży nie jest wyższa niż 200 000 zł albo chce samodzielnie zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego z VAT, albo zamierzają wykonywać czynności, które są opodatkowane VAT, to muszą się zarejestrować w Urzędzie Skarbowym, składając formularz VAT-R.

Do VAT muszą się od razu zarejestrować te podmioty, które mają przychody wyższe niż 200 000 zł.

Jeśli przystępujemy do obliczania, czy sprzedaż przekroczyła 200 000 zł, musimy wiedzieć, że do tego nie wlicza się:

  • sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju, a także wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów;
  • odpłatnej dostawy towarów i świadczenia usług związanych z nieruchomościami;
  • transakcji, które dotyczą walut, banknotów i monet, które są używane jako środek płatniczy, z wyłączeniem banknotów i monet kolekcjonerskich;
  • usług związanych z zarządzaniem funduszami i portfelami inwestycyjnymi, a także pracowniczymi programami emerytalnymi;
  • wartości sprzedaży kredytów lub pożyczek i usług związanych z pośrednictwem w udzielaniu kredytów albo pożyczek;
  • usług związanych z poręczeniami, gwarancjami i wszelkimi innymi zabezpieczeniami transakcji finansowych i ubezpieczeniowych;
  • usług związanych z prowadzeniem rachunków pieniężnych, transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług;
  • usług ubezpieczeniowych.

Czy można samodzielnie zrezygnować ze zwolnienia podmiotowego?

Tacy podatnicy muszą przesłać pisemne zawiadomienie na formularzu VAT-R do właściwego urzędu skarbowego, zanim rozpocznie się miesiąc, w którym rezygnują ze zwolnienia.

Podatnik, które chce zgłosić się do bycia czynnym podatnikiem VAT, musi wysłać formularz rejestracyjny VAT-R. Od stycznia 2017 roku urzędnicy analizują podmiot, który dokonuje zgłoszenia. Podmiot nie będzie zarejestrowany jeśli okaże się, że dane są niezgodne z prawdą albo gdy nie można skontaktować się z podmiotem lub gdy podmiot nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

Wszystko to pokazuje, że samo to, że podmiot złoży wniosek o rejestrację, nie znaczy, że automatycznie będziemy mieć już status czynnego podatnika. Stanie się to dopiero w momencie, gdy właściwy organ dokona rejestracji. A zrobi to dopiero po weryfikacji podmiotu. Warto wiedzieć, że ważne jest to z perspektywy tego, kiedy powstało prawo do odliczenia.

Realizacja prawa do odliczenia następuje w momencie, gdy złożona jest deklaracja podatkowa, która wyraża wolę skorzystania przez podatnika z prawa do odliczenia. Podatnik musi najpóźniej przed skorzystaniem z tego prawa być zarejestrowany.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)