Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

De minimis. Wsparcie publiczne dla małych i średnich przedsiębiorców

0
Podziel się:

Pomoc de minimis jest wsparciem publicznym dla małych i średnich przedsiębiorców. To pomoc, która zakłada wsparcie o niewielkiej dla państwa (ale sporej dla firmy) wartości, przez co nie może wpłynąć negatywnie na konkurencję rynkową.

Pomoc de minimis może wynieść maksymalnie 200 000 euro w ciągu trzech lat
Pomoc de minimis może wynieść maksymalnie 200 000 euro w ciągu trzech lat (REPORTER)

Pomoc de minimis

De minimis jest wprowadzana w ramach reformy pomocy publicznej realizowanej przez Komisję Europejską. Aktualny program pomocowy będzie obowiązywał do 2020 roku.

Wartość pomocy, którą może otrzymać jedno przedsiębiorstwo, nie może być wyższa niż 200 000 euro w ciągu trzech lat. Wyjątkiem są firmy działające w branży transportowej. Tutaj limit wynosi 100 000 euro. Dotyczy to jednak wyłącznie firm transportowych. Przedsiębiorstwa, które świadczą usługi częściowo oparte na transporcie, czyli np. firmy kurierskie albo przeprowadzkowe, nie są uznawane za firmy transportowe.

Pomoc de minimis realizowana jest poprzez różne dotacje unijne. Do pomocy de minimis zalicza się też np. dotacje samorządu realizowane poprzez ulgi podatkowe (np. podatku od nieruchomości).

Pomoc de minimis to również:

  • szkolenia,
  • inwestycje,
  • zwolnienia podatkowe,
  • umorzenia odsetek ZUS,
  • gwarancje kredytowe.

Kto nie może skorzystać z pomocy de minimis?

Pomoc de minimis nie ma na celu pomocy firmom, które są w bardzo złej sytuacji finansowej. Trudności finansowe firmy wykluczają ją z możliwości skorzystania ze wsparcia de minimis.

O pomoc de minimis nie mogą wnioskować firmy, które zajmują się z wywozem do państw trzecich lub państw członkowskich. Z takiej pomocy nie mogą też skorzystać firmy działające w branży rybołówstwa i akwakultury czy produkcji podstawowej produktów rolnych.

De minimis nie może być też udzielona, jeśli pomoc ma być uwarunkowana pierwszeństwem korzystania z towarów krajowych w stosunku do tych zagranicznych.

Limit de minimis 2018

Jak już powiedzieliśmy, pomoc de minimis ma swój limit. Dlatego bardzo ważne jest, żeby ustalić, czy łączna wartość pomocy go nie przekracza. Za każdym razem trzeba sprawdzić, czy pomoc, którą przedsiębiorca ma otrzymać, jest związana z pomocą de minimis. Jeśli przez trzy lata wartość pomocy przekroczy określony limit, przedsiębiorca nie dość, że nie będzie mógł skorzystać z innych form wsparcia, to będzie musiał oddać wszystko, co jest ponad limitem pomocy wraz z odsetkami. Warto też zwrócić uwagę, że okres trzech lat obowiązuje w odniesieniu do ostatnich trzech lat podatkowych.

Nowe zasady de minimis 2018

W przepisach o pomocy de minimis pojawia się po raz pierwszy definicja "jednego przedsiębiorstwa". Jest ona związana z limitem pomocy, który obowiązuje. Zgodnie z regułami obecnie obowiązującymi "jedno przedsiębiorstwo" to wszystkie jednostki gospodarcze, powiązane ze sobą przynajmniej w jeden z wymienionych sposobów, tj.:

  • jedna jednostka posiada większościowy udział w drugiej;
  • jedna z jednostek może wyznaczyć lub odwołać zarząd innej jednostki;
  • jednostka gospodarcza, kontroluje jako akcjonariusz większość praw głosu akcjonariuszy, wspólników lub członków innej jednostki.

Ma to szczególnie duże znaczenie w momencie ustalania wysokości pomocy de minimis. Wcześniej była ona liczona oddzielnie dla każdego podmiotu. Nie liczyły się powiązania i zależności. Od 2014 roku, jeśli takie powiązania występują, to limit 200 000 euro dotyczy wszystkich jednostek, które wchodzą do definicji "jednego przedsiębiorstwa".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)