Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Diety i zaniechanie poboru podatku - nowe rozporządzenie od marca br.

0
Podziel się:

Od 11 marca obowiązuje nowe rozporządzenie o zaniechaniu poboru podatku od należności za czas podróży

, które zastąpiło rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 240, poz. 2070).

Przypomnijmy, iż od 1 stycznia 2003 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnienie od podatku dochodowego diet i innych należności za czas podróży służbowej miało być ograniczone jedynie do osób będących pracownikami.

W grudniu ubiegłego roku wydano rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów)oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku (Dz.U. Nr 240, poz. 2070). Na podstawie tego aktu niektórzy podatnicy zostali zwolnieni z opodatkowania otrzymanych należności z tytułu odbytej podróży służbowej (m.in. członkowie zarządów, związków zawodowych, organizacji pracodawców, osoby uzyskujące przychody z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze). Przepisy te miały mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

Tymczasem w dniu 11 marca br. opublikowano nowe Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 lutego 2003 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) oraz zwolnienia niektórych grup płatników z obowiązku pobrania podatku (Dz. U. Nr 42, poz. 366).

Rozporządzenie to wchodzi w życie z dniem ogłoszenia (czyli z dniem 11 marca 2003), uchylając jednocześnie rozporządzenie z dnia 24 grudnia 2002 r.

Zgodnie z nowymi przepisami zaniechano poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów (przychodów) z tytułu diet i innych należności związanych z podróżą, jeżeli świadczenia te zostały otrzymane przez osoby fizyczne niebędące pracownikami w rozumieniu art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zostały poniesione:

1) w celu osiągnięcia przychodów lub
2) w celu realizacji zadań organizacji i jednostek organizacyjnych działających na podstawie przepisów odrębnych ustaw, lub
3) przez organy (urzędy) władzy lub administracji państwowej albo samorządowej oraz jednostki organizacyjne im podległe lub przez nie nadzorowane, lub
4) przez osoby pełniące funkcje obywatelskie, o których mowa w art. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z wykonywaniem tych funkcji.

Zaniechanie poboru podatku dotyczy świadczeń do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Zaniechanie poboru podatku nie ma jednak zastosowania do przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 2, 4, 6 i 8, art. 14 i art. 18 ustawy, jeżeli świadczenia zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez podatników otrzymujących świadczenia.

Chodzi tutaj o następujące grupy przychodów:

Art. 13:
pkt 2: przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych,
pkt 4: przychody z działalności polskich arbitrów uczestniczących w procesach arbitrażowych z partnerami zagranicznymi,
pkt 6: przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów, zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9 - tj. przychodów tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze. pkt 8: przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:

a) osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub przedsiębiorcy - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb tych podmiotów i tego samego rodzaju usług nie wykonuje na rzecz ludności,

b) właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora - jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9 - tj. przychodów z tytułu osobiście wykonywanej działalności na podstawie kontraktu menedżerskiego lub umów o podobnym charakterze.

Art. 18: Przychody z praw majątkowych - w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Nowe rozporządzenie zwalnia płatników, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy, od poboru podatku od dochodów (przychodów) wymienionych w rozporządzeniu.

Przepisy nowego rozporządzenia mają zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2004 r.

diety
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)