Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dobrowolne ubezpieczenie chorobowe. Komu przysługuje?

0
Podziel się:

Ubezpieczenie chorobowe umożliwia skorzystanie z zasiłku chorobowego, opiekuńczego, a także macierzyńskiego i świadczenia rehabilitacyjnego. Zobacz, kto może z takiego ubezpieczenia skorzystać.

By skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, należy wypełnić druk ZUS ZUA
By skorzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, należy wypełnić druk ZUS ZUA (rafabordes, Pixabay (CC0))

Zatrudnieni, a także przedsiębiorcy płacą składki na ZUS, który administruje systemem ubezpieczeń społecznych. Obok obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego czy wypadkowego mamy jeszcze ubezpieczenie chorobowe. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich pracujących na umowie o pracę. Wszyscy pozostali, którzy mają tzw. inny tytuł do ubezpieczenia, mogą skorzystać z ubezpieczenia chorobowego dobrowolnie.

Kto podlega chorobowemu?

Z ubezpieczenia chorobowego mogą skorzystać:

  • osoby, które prowadzą działalność gospodarczą;
  • wykonujący pracę nakładczą;
  • pracujący na podstawie umowy-zlecenia, umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług;
  • duchowni.

Żeby skorzystać z dobrodziejstw ubezpieczenia chorobowego, trzeba się do niego zapisać, składając wniosek o objęcie takim ubezpieczeniem. Składamy je na druku ZUS ZUA, zaznaczając dobrowolne ubezpieczenie chorobowe.

Ile wynosi składka na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Niezależnie od tego, czy ubezpieczenie chorobowe jest obowiązkowe, czy nie, składka na nie jest jednakowa i wynosi 2,45 proc. podstawy wymiaru, którego używa się przy obliczaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest finansowana przez ubezpieczonego, jednak przekazuje ją do ZUS-u pracodawca.

Po co składka chorobowa?

Głównym celem ubezpieczenia chorobowego jest umożliwienie korzystania ze świadczeń takich jak zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłek macierzyński.

Jak obliczyć podstawę wymiaru składki na dobrowolne ubezpieczenie?

Do obliczenia składki chorobowej będzie potrzebny wymiar składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Zależy więc od pensji. Jeśli ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, to podstawa wymiaru nie może być wyższa niż 250 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.

W przypadku osób, które prowadzą działalność gospodarczą, podstawą wymiaru będzie zadeklarowana kwota. Nie może ona jednak być niższa niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, które przyjmuje się do ustalenia kwoty podstawy wymiaru składek.

Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe?

Prawo wyznacza określone przyczyny, kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie:

  • jeśli złożymy wniosek o wyłączenie z ubezpieczenia;
  • jeśli ustał tytuł umożliwiający podleganie takiemu ubezpieczeniu;
  • jeśli nie została opłacona w terminie składka należna za to ubezpieczenie.

Osoba, która opłaca składki na ubezpieczenie chorobowe dobrowolnie, ma prawo poprosić o zgodę na opłacenie składki na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe po terminie. Trzeba wtedy złożyć wniosek w tej sprawie, w którym napiszemy, dlaczego nie możemy opłacić jej w terminie. Dzięki temu jest szansa, że ubezpieczenie wciąż będzie trwało.

W przypadku gdy zgłosimy się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, ale na koncie rozliczeniowym pojawiły się zaległości, to każda wpłata najpierw pokryje te zaległości z odsetkami, a dopiero później bieżące składki. Nie będzie więc możliwości opłacenia składek bieżących, jeśli nie będzie uregulowanych zaległości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)