Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne - ile kosztuje i jak przystąpić?

0
Podziel się:

Każdy, kto nie podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu w formie obowiązkowej, a przez to nie może korzystać z bezpłatnych świadczeń medycznych z NFZ, może przystąpić dobrowolnie do takiego ubezpieczenia.

Wysokość składki dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zmienia się co roku
Wysokość składki dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego zmienia się co roku (istockphoto)

Kto płaci dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne jest m.in. dla tych, którzy zarabiają, podpisując umowy o dzieło lub dla osób zatrudnionych na podstawie innych umów nieobjętych składkami albo też bezrobotni, którzy nie mają prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej (to głównie ci, którzy nie są zarejestrowani jako bezrobotni), a także obcokrajowców. Najważniejszym elementem jest, by mieszkali na terenie naszego kraju. Jeśli ten wymóg jest spełniony, można dobrowolnie się ubezpieczyć.

Jak przystąpić dobrowolnie do ubezpieczania zdrowotnego?

Żeby przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, trzeba zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ. Tam składamy na piśmie wniosek. W NFZ przedstawiamy też dokument, który potwierdza naszą tożsamość, a także dokumentujemy ostatni okres ubezpieczenia (np. zaświadczenie z poprzedniej firmy, w której pracowaliście, a które potwierdzi, że składki zdrowotne były opłacane). Może to być też dowód wpłaty takiego ubezpieczenia, jeśli prowadziliśmy działalność gospodarczą lub z Urzędu Pracy o tym, że byliśmy ubezpieczeni. Jeśli wniosek będzie poprawnie wypełniony, a wszystkie dokumenty przyjmie NFZ, podpisuje się umowę. Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne pozwala korzystać z bezpłatnej służby zdrowia. Umowę zawiera się na czas nieokreślony.

Jeśli osoba, która chce przystąpić dobrowolnie do ubezpieczenia zdrowotnego, miała przerwy w opłacaniu ubezpieczenia zdrowotnego, będzie trzeba zapłacić opłatę dodatkową. Uiszcza się ją na konto Narodowego Funduszu Zdrowia. Opłata wynosi od 20 proc. do 200 proc. dochodów, które są brane pod uwagę przy obliczaniu wymiaru składki, a jej wysokość zależy od okresu, w którym* osoba ubezpieczająca się dobrowolnie* nie była objęta ubezpieczeniem zdrowotnym.

Opłatę dodatkową trzeba rozliczyć jeszcze zanim podpiszemy umowę z NFZ.

Czy można odstąpić od pobrania opłaty dodatkowej albo rozłożyć ją na raty?

W niektórych sytuacjach, na prośbę osoby, która chce się ubezpieczyć, Narodowy Fundusz Zdrowia może odstąpić od naliczenia opłaty dodatkowej. Może też zapłacić w ratach. Są to raty miesięczne i nie może ich być więcej niż 12 rat.

Jak rozwiązać umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego?

Jeśli zdecydujemy się dobrowolnie ubezpieczyć, musimy pamiętać, że umowa trwa do chwili, gdy nie zostanie wypowiedziana. Jest to możliwe w kilku sytuacjach:

  • Jeśli ubezpieczony sam zdecyduje się przerwać ubezpieczenie i złoży wypowiedzenie do NFZ.
  • Jeśli ubezpieczony nabędzie prawo do innego ubezpieczenia (np. gdy podpisze umowę o pracę lub też przystąpi do ubezpieczenia jako członek rodziny).
  • Jeśli wypowiedzenie składamy samodzielnie, trzeba pamiętać, żeby zawrzeć w nim datę, od kiedy ma ono obowiązywać. Dodatkowo trzeba będzie udokumentować opłacanie składek przez cały czas, gdy trwało ubezpieczenie. W sytuacji, gdy ubezpieczony nabywa prawo do innego ubezpieczenia (np. podpisując umowę o pracę), do wypowiedzenia musi dołączyć potwierdzenia zawarcia takiej umowy i rejestrację w systemie obowiązkowym.

Ile kosztuje dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne?

Koszt ubezpieczenia jest zmienny. Zależy od deklarowanego dochodu (stanowi jego określony procent), składka ma jednak minimalną wysokość. Nie może być mniejsza niż taka, którą oblicza się od przeciętnej miesięcznej pensji. Wskaźnik ten prezentowany jest regularnie przez Główny Urząd Statystyczny. W 2018 składka takiego ubezpieczenia wynosi ok. 433 złote miesięcznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)