Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dochód brutto. Czym jest i ile wynosi?

1
Podziel się:

Dochód brutto to całe wynagrodzenia, w którym bierzemy pod uwagę wszystkie składniki tego wynagrodzenia, składki ZUS i zaliczki na podatek dochodowy. Wynagrodzenie zawarte w umowie jest bardzo często nazywane wynagrodzeniem brutto.

W skład dochodu bruttowliczają się wszystkie składniki, zaliczki na podatek dochodowy i inne dodatki
W skład dochodu bruttowliczają się wszystkie składniki, zaliczki na podatek dochodowy i inne dodatki (Bartosz KRUPA/East News)

Co to jest dochód brutto?

Dochód brutto jest całkowitym wynagrodzeniem. Jest to kwota zawierająca wszystkie składniki, zaliczki na podatek dochodowy i inne dodatki.

Dochód brutto obniża się o zaliczkę na podatek dochodowy, składki ZUS i wszystkie inne odliczenia. Wynik takiego działania jest pensją netto. Wtedy mamy do czynienia z dochodem netto, czyli kwotą, którą pracownik realnie otrzyma za pracę.

Wynagrodzenie brutto odnosi się najczęściej do minimalnego miesięcznego wynagrodzenia. W 2018 roku ma ono wartość 2100 zł brutto. Kwota płacy minimalnej została ustalona jako niecałe 47 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce krajowej. W stosunku do poprzedniej wartości jest to wzrost o ok. 5 proc.

Składki, które odprowadza się od dochodu brutto, są różne. Zależą od typu umowy i wysokości wynagrodzenia.

Kwota brutto i netto w umowie o pracę

Skoro kwota brutto to pensja z wszystkimi obciążeniami, pora dowiedzieć się, jakie to obciążenia. Są to m.in. składki do ZUS-u i zaliczka na podatek dochodowy. Bezpośrednio od wynagrodzenia pracownika odejmujemy składki, które obciążają jego część wynagrodzenia (to połowa składki emerytalnej i rentowej oraz składka chorobowa i zdrowotna w całości). Od wynagrodzenia brutto potrąca się też całą zaliczkę na podatek dochodowy.

Składka na ubezpieczenie emerytalne to 19,52 proc. Po połowie płacona jest przez pracownika i pracodawcę.

W przypadku ubezpieczenia rentowego składka wynosi 8 proc., z czego pracodawca płaci 6,5 proc., a pracownik 1,5 proc.

Wysokość składki na ubezpieczenie chorobowe to 2,45 proc. dochodu brutto. W całości pokrywana jest przez pracownika. Dzięki temu pracownik, który jest chory i nie może wykonywać pracy, otrzyma zasiłek.

Składka zdrowotna stanowi 9 proc. dochodu. Jednak żeby ją obliczyć, trzeba wynagrodzenie pomniejszych o sumę składek emerytalnej, rentowej i chorobowej. Opłacenie tej składki pozwala na korzystanie państwowej służby zdrowia. Składka na ubezpieczenie zdrowotne jest odliczana od podatku dochodowego.

Zaliczka na podatek dochodowy

Zaliczkę na podatek dochodowy oblicza się od przychodu, czyli wynagrodzenia brutto pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Od przychodu odejmujemy koszty uzyskania przychodu, które zależą od tego, czy pracownik mieszka i pracuje w tej samej miejscowości. Wynik odejmowania zaokrąglamy do pełnych złotych. Wychodzi nam dochód, od którego obliczamy podatek. Od podatku odejmujemy jeszcze składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75 proc.

Wynagrodzenie brutto nie jest całkowitym kosztem, który ponosi pracodawca, zatrudniający pracownika na umowę o pracę. Żeby takie koszty obliczyć albo poznać wysokość pensji netto, czyli otrzymywanej "na rękę" można skorzystać z wygodnego kalkulatora przeliczającego brutto na netto.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Nick05
miesiąc temu
Dzień dobry, mam pytanie ws. miesięcznego dochodu brutto, który jest brany do programu "Mieszkanie na start": Czy poprawnie liczę swój dochód brutto. Rodzina składa się z 3 osób: - ja _umowa o pracę (9000zł brutto na umowie) - żona _własna działalność gospodarcza (co miesiąc wpływy na konto 7000zł brutto, od których odliczane są składki ZUS itd.) - dziecko _pobierane 800+ Czy miesięczny dochód brutto naszej rodziny wynosi (9000+7000+800=16800zł ) ?"