Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dodatkowe badania dla kierowców firmowych aut

0
Podziel się:

Sprawdzane są między innymi rozpoznawanie barw, widzenie stereoskopowe, zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie.

Dodatkowe badania dla kierowców firmowych aut
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Zakres dodatkowych badań obejmuje szczegółowe badania wzroku (m.in. rozpoznawanie barw, widzenie stereoskopowe, zmierzchowe i wrażliwość na olśnienie) oraz słuchu. Dodatkowe badania są również wymagane w przypadku osób chorujących na cukrzycę lub padaczkę.

Choć nowe przepisy obowiązują już od 29 czerwca, to **dotychczasowe badania lekarskie pracowników zachowują ważność. Dopiero skierowanie pracodawcy na kolejne okresowe badania powinno uwzględniać fakt korzystania z samochodu służbowego lub prywatnego dla celów służbowych.

Nowe przepisy objęły swoim zakresem regulacji nie tylko kierowców zawodowych, ale także nową liczną grupę osób z prawem jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E, T prowadzących samochody służbowe (jak kadra kierownicza czy przedstawiciele handlowi)
oraz osoby wykorzystujące samochód prywatny do celów służbowych. W związku z tym, że nowe rozporządzenie zostało wydane na podstawie Ustawy prawo o ruchu drogowym, a nie Kodeksu Pracy, obowiązek dodatkowych badań dotyczy zarówno osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jak i osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia, o dzieło, czy innej umowy prawa cywilnego.

Pracodawca ponosi koszty takich badań pracowników, natomiast w przypadku osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych strony mogą dowolnie ustalić podział kosztów (np. po połowie).

- _ Zmiana nie spowoduje drastycznego wzrostu kosztów po stronie pracodawców, a może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa pracowników _ - mówi Agnieszka Janowska, radca prawny w TGC Corporate Lawyers.

Więcej na temat samochodu w firmie przeczytasz w:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t89307.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;odliczyc;caly;vat;od;leasingowanego;auta,253,0,886525.html) Jak odliczyć cały VAT od leasingowanego auta W okresie od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. obowiązują przepisy przejściowe w zakresie odliczania podatku VAT od nabycia i eksploatacji pojazdów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/35/t22051.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ciezarowka;odciazy;firmowa;kase,110,0,823662.html) Ciężarówka odciąży firmową kasę Samochód można w całości zaliczyć w koszty firmy tuż po jego zakupie, co pozwala obniżyć podatek do minimum lub nie płacić go w cale.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t40455.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/korzystasz;z;prywatnego;auta;w;pracy;uwazaj;na;podatek,21,0,807445.html) Korzystasz z prywatnego auta w pracy? Uważaj na podatek Tylko przedstawiciele niektórych zawodów mają prawo do nieopodatkowanego zwrotu kosztów.
auto w firmie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)