Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dodatkowe dwa tygodnie na zapłatę podatku od nieruchomości

0
Podziel się:

Już nie do 15 a 31 stycznia osoby prawne mają czas na uregulowanie podatku od nieruchomości.

Dodatkowe dwa tygodnie na zapłatę podatku od nieruchomości
(Orlando Florin Rosu/Dreamstime.com)

Już nie do 15 a 31 stycznia osoby prawne mają czas na uregulowanie podatku od nieruchomości. Są to więc dwa tygodnie, w czasie których pieniądze mogą pracować na rzecz przedsiębiorcy a nie fiskusa.

Według starych zasad podatek od nieruchomości osoby prawne i inne wskazane w ustawie jednostki organizacyjne musiały zapłacić do 15 stycznia. W tym roku 15 stycznia to niedziela, co oznacza, że termin ten przesunąłby się na poniedziałek 16 stycznia. Firmy, które mają już gotowe środki ale jeszcze tego ich nie wpłaciły na konto urzędu mogą przeznaczyć je na inne cele, a te którym nie udało się jeszcze zgromadzić wymaganych kwot mogą odetchnąć z ulgą – mają jeszcze dwa tygodnie.

Podatek od nieruchomości jest płatny w ratach. Osoby fizyczne uiszczają tę daninę na podstawie otrzymanej decyzji z organu podatkowego. Osoby prawne i inne jednostki organizacyjne składają deklarację i wpłacają wynikającą z niej kwotę. Wprowadzona zmiana do ustawy o podatkach lokalnych, która obowiązuje od stycznia 2012 roku wydłuża czas na rozliczenie styczniowe dokonywane na podstawie deklaracji.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej (np. spółki jawne)
, jednostki organizacyjne Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, a także jednostki organizacyjne Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe muszą złożyć deklarację na dany rok do 31 stycznia. Jeżeli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu, np. zakup nieruchomości został dokonany w marcu, deklarację taką składają w terminie 14 dni od okoliczności uzasadniającej powstanie tego obowiązku.

Jednostki te wpłacają obliczony w deklaracji podatek w ratach proporcjonalnie do czasu trwania obowiązku podatkowego. Jeśli więc nabycie nieruchomości nastąpiło w trakcie roku, trzeba taką proporcję obliczyć. Wpłat dokonuje się do 15 każdego miesiąca. Wyjątkiem jest tu styczeń, za który począwszy od tego roku czas na zapłatę raty podatku jest do 31 stycznia.

Osoby fizyczne czekają na decyzję

Terminy płatności podatku przez osoby fizyczne pozostają bez zmian. Osoby takie składają informację o nieruchomościach i obiektach budowlanych, sporządzoną na formularzu według ustalonego wzoru. Muszą zrobić to w terminie 14 dni od dnia wystąpienia okoliczności uzasadniających powstanie albo wygaśnięcie obowiązku podatkowego (np. kupno lub sprzedaż nieruchomości).

Podatek od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, ustala w drodze decyzji organ podatkowy właściwy ze względu na miejsce położenia przedmiotów opodatkowania. Podatek jest płatny w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminach: do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

Czytaj więcej o podatku od nieruchomości
Dla firm podatek od nieruchomości jest wyższy Wysokość podatku zależy już od celu wykorzystywania budynku lub jego części. Takie zróżnicowanie wynika z konieczności zastosowania różnych stawek podatkowych.
Jak rozliczyć podatek od nieruchomości Podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości w przypadku gruntów stanowi ich powierzchnia.
Zawieszenie działalności a podatek od nieruchomości Przedsiębiorca, który decyduje się zawiesić działalność gospodarczą musi płacić podatek od posiadanych nieruchomości według wyższych stawek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)