Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dokumenty do świadczenia rehabilitacyjnego. Jak je przygotować?

0
Podziel się:

Wniosek o świadczenie składamy w ZUS wraz z kompletem dokumentów przynajmniej 6 tygodni przed końcem okresu zasiłkowego.

Dokumenty do świadczenia rehabilitacyjnego. Jak je przygotować?
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Pracownik był na chorobowym od 1 czerwca do 2 lipca 2011 r., a potem wrócił do pracy. Kolejne zwolnienie przyniósł od 24 sierpnia i jest na nim nadal. Teraz stara się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jak należy więc wypełnić druk i czy pierwsze chorobowe się wlicza?

Ubezpieczony występujący o świadczenie rehabilitacyjne powinien złożyć w oddziale ZUS wniosek na druku ZUS Np-7. Zgodnie z pouczeniem zamieszczonym na tym druku wniosek o świadczenie rehabilitacyjne ubezpieczony powinien złożyć w ZUS wraz z kompletem dokumentów co najmniej na 6 tygodni przed końcem okresu zasiłkowego, wynoszącego 182 dni, a w przypadku trwania ciąży lub gruźlicy - 270 dni.
Do wniosku o świadczenie rehabilitacyjne należy dołączyć:

  • druk N-10 (wywiad zawodowy do celów świadczeń z ubezpieczenia społecznego) oraz
  • druk N-9 (zaświadczenie o stanie zdrowia).

Wniosek o świadczenie rehabilitacyjne wypełniają:

  • osoba ubiegająca się o to świadczenie - część I,
  • pracodawca - część II.

Pracodawca, poza swoimi danymi identyfikacyjnymi (NIP i REGON), powinien podać również informacje o okresie niezdolności do pracy wnioskodawcy z wyszczególnieniem, przez jaki okres pobierał on wynagrodzenie za czas choroby, a przez jaki okres - zasiłek chorobowy. Należy również podać przewidywaną datę wyczerpania przez ubezpieczonego okresu zasiłkowego.

Druk N-10 wypełnia w całości pracodawca, uwzględniając w nim charakter wykonywanej przez pracownika pracy, czy jest to praca w pełnym czy w niepełnym wymiarze godzin, w jakich warunkach, określenie stopnia ciężkości tej pracy (od lekkiej do bardzo ciężkiej) itd.

Druk N-9 wypełnia wyłącznie lekarz, który prowadzi leczenie pracownika.

Podstawa prawna:

  • art.8–9 i art. 18 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512),
  • § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 65, poz. 742 ze zm.).
Czytaj o prowadzeniu firmy w Polsce
Impreza firmowa - nie zawsze z podatkiem Podatek za udział w imprezie firmowej pracownik musi zapłacić wtedy, gdy weźmie w niej udział nie ponosząc z tego tytułu kosztów.
Monitorowanie poczty pracowników. Sprawdź, na co możesz sobie pozwolić Pracodawca musi pamiętać, że jego działania nie mogą naruszać dóbr osobistych kontrolowanego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)