Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje dla firm z Polski Wschodniej. Konkurs z pulą 5 mln zł

3
Podziel się:

- Wzornictwo to jedno z efektywniejszych narzędzi tworzenia innowacji i osiągania przewagi konkurencyjnej. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, by wykorzystywali jego atuty - zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Dotacje dla firm z Polski Wschodniej. Konkurs z pulą 5 mln zł

Firmy z Polski Wschodniej będą mogły uzyskać dotacje na zwiększenie konkurencyjności z wykorzystaniem wzornictwa. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski od 5 września do 5 października 2016 r. - poinformował w poniedziałek resort rozwoju.

Ogłoszony w poniedziałek konkurs dotyczy pierwszego etapu działania "1.4 Wzór na konkurencję". W puli jest 5 mln zł, czytamy w komunikacie Ministerstwa Rozwoju.

- Wzornictwo to jedno z efektywniejszych narzędzi tworzenia innowacji i osiągania przewagi konkurencyjnej. Dlatego zachęcamy przedsiębiorców, by wykorzystywali jego atuty w prowadzeniu biznesu - zaznaczył cytowany w informacji wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z Polski Wschodniej mogą starać się o maksymalnie 100 tys. zł na przeprowadzenie audytu wzorniczego i stworzenie strategii wzorniczej. - Korzyści są jednak znacznie większe, ponieważ realizacja projektu jest przepustką do drugiego etapu wsparcia, w którym można zdobyć nawet 3 mln zł na wdrożenie wskazanych w strategii działań - wyjaśnił Hamryszczak.

Jak wyjaśniono w komunikacie, pierwszym krokiem na drodze do wprowadzenia na rynek innowacji z wykorzystaniem wzornictwa jest przeprowadzenie audytu wzorniczego, czyli dokonanie analizy działalności przedsiębiorstwa pod kątem jego potencjału i potrzeb wzorniczych. Startujące w konkursie firmy muszą pamiętać, że przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, powinny wybrać wykonawcę audytu oraz podpisać z nim umowę, która będzie realizowana, jeśli projekt dostanie dotację. Przeprowadzone analizy dostarczą firmom informacji niezbędnych do opracowania strategii wzorniczej.

Przedsiębiorstwa z gotową strategią wzorniczą będą mogły ubiegać się o środki na jej wdrożenie, czyli przeprowadzenie zaplanowanych działań wykorzystujących procesy projektowania. Ich efektem będzie wprowadzenie na rynek innowacji. Unijne fundusze pokryją koszty m.in. usług doradczych oraz zakupu urządzeń, maszyn oraz wartości niematerialnych i prawnych w przypadku innowacji produktowych. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości będzie przyjmować wnioski o dofinansowanie tego rodzaju przedsięwzięć do 28 kwietnia 2017 r.

To już druga edycja konkursu, w którym firmy mogą wnioskować o środki na audyt i strategię wzorniczą. Pierwszy nabór cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Złożono 214 wniosków, z czego do dofinansowania wybrano 66 projektów.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(3)
ffd
7 lat temu
PiS dba o wyborców ze wschodu
wsx
7 lat temu
Napychają kabze bogatym ch...
interes
7 lat temu
Znowu dla firm anie dla ludzi?