Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dotacje unijne dla firm. Kto może z nich skorzystać?

0
Podziel się:

Popularnym sposobem dokapitalizowania najmniejszych firm są fundusze unijne. Pozwalają na rozwój przedsiębiorstw określonych branż, czy uruchamianych w określonych regionach naszego kraju.

Programy unijne oferują dotacje na rozwój firm, w tym na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań energetycznych
Programy unijne oferują dotacje na rozwój firm, w tym na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań energetycznych (REPORTER)

Najbardziej popularnych i zdecydowanie najmniej skomplikowanym sposobem na zdobycie dodatkowego finansowania dla firmy są kredyty. Można je otrzymać na dowolny lub określony cel. Młode przedsiębiorstwa mogą w ramach pomocy publicznej otrzymać dodatkową gwarancję spłaty albo też mają możliwość obniżenia odsetek. Wciąż sporo dotacji oferowanych jest w ramach różnych programów Unii Europejskiej.

Programy unijne dla firm

Do 2020 roku programy unijne mają wartość 20 mld euro. Obecnie największe szanse na pieniądze z unii mają firmy zainteresowane dofinansowaniem na prowadzenie prac badawczych i rozwojowych, rozbudowę infrastruktury do badań, a także wdrażanie innowacji.

W przypadku prowadzenia firmy na wsi warto zainteresować się także Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcia można szukać w Lokalnych Grupach Działania. Obejmują one swoim działaniem najczęściej kilka sąsiednich gmin. O lokalne grupy działania warto pytać w swoim urzędzie gminy. Ich listę znajduje się na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Dofinansowanie można też otrzymać, jeśli przygotowuje się projekt informatyczny. Może to być np. handel elektroniczny albo rozwiązanie B2B, które łączy systemy jednej firmy z systemami partnerów.

Rozwiązania związane z ekologią

W ramach pieniędzy unijnych są też środki, które można przeznaczyć np. na to, by wprowadzić energooszczędne technologie albo termomodernizację budynków firmy. Jest też szansa na otrzymanie dofinansowania na rozwój pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Jeśli przedsiębiorca zainteresowany jest też modernizacją ogrzewania, klimatyzacji albo wentylacji, może dostać dofinansowanie na wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W dużej mierze są one związane z tworzeniem elektrowni wiatrowych, czy słonecznych.

Programy, z których najczęściej korzystają przedsiębiorcy, to środki pochodzące z:

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ma on zmniejszać różnice w rozwoju regionów poprzez wsparcie inwestycji. Fundusz ten wspiera też małe i średnie przedsiębiorstwa.
  • Europejski Fundusz Społeczny. Pomaga w walce z bezrobociem w krajach członkowskich. Są przeznaczone na wsparcie ludzi młodych, którzy wchodzą na rynek pracy.
  • Fundusz Spójności – ma zmniejszać różnice gospodarcze poprzez inwestycje w zakresie infrastruktury transportowej i ochrony środowiska.

Firmy mogą też skorzystać z dofinansowania w ramach programów:

  • Jeremie2, który pozwala uzyskać małym i średnim firmom mikrofinansowanie;
  • Jessica2, która pomaga w rozwoju obszarów wiejskich.

Kto może skorzystać ze środków unijnych?

Środki z Unii Europejskiej są przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy złożą prawidłowo wniosek, a ten będzie dobrze oceniony.

Opłacając składki na ZUS, część z nich trafia do Funduszu Pracy. Jest to jedno ze źródeł pieniędzy, które potem są przeznaczane na pomoc finansową dla osób chcących założyć działalność gospodarczą. Środki te rozdysponowywane są przez urzędy pracy.

Żeby otrzymać takie pieniądze, trzeba być bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, a także spełnić kilka innych warunków. Między innymi przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadził działalności gospodarczej, a jako bezrobotny nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia, a także nie dostał z Funduszu Pracy lub innych środków publicznych, pieniędzy na to, by założyć firmę.

Dofinansowanie uruchomienia firmy przyznawane przez urząd pracy wymaga złożenia wniosku razem z biznesplanem przyszłej działalności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)