Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Działalność gospodarcza. Koszty związane z prowadzeniem działalności

2
Podziel się:

Jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej warto poznać koszty, które poniesiemy już na początku. To może być decydujące obliczenie związane z tym, czy działalność będziemy otwierać. Zobacz, za co i ile trzeba będzie zapłacić, zanim otworzysz firmę.

Prowadzenie działalności wymaga wiedzy o kosztach, które trzeba ponieść, by biznes funkcjonował
Prowadzenie działalności wymaga wiedzy o kosztach, które trzeba ponieść, by biznes funkcjonował (pixabay.com / CC0)

Masz pomysł biznesowy i wiesz, na czym chciałbyś zarabiać. Obliczyłeś, ile wydasz na zakup towaru albo akcesoriów do pracy, jeśli będziesz świadczyć usługi. Pora założyć firmę. Zanim jednak taki krok podejmiesz, musisz przemyśleć jaką formę prawną będzie miała twoja firma. Od tego zależą koszty rejestracji, a także funkcjonowania firmy.

Rejestracja działalności

Zdecydowanie najtańsza rejestracja jest w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej i spółki cywilnej. Wystarczy w takiej sytuacji dokonać wpisu w CEIDG – czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Robi się to, składając druk CEIDG-1. Za złożenie takiego wniosku nic nie zapłacimy. Wniosek CEiDG-1 możemy złożyć przez internet, podpisując go podpisem elektronicznym albo w urzędzie miasta i gminy. Wtedy trzeba go będzie potwierdzić osobistym podpisem. Warto wiedzieć, że jako przedsiębiorca trzeba będzie używać numeru NIP (numeru identyfikacji podatkowej). Jeśli takiego numeru nie ma, trzeba będzie poprosić o jego wyrobienie. Wystarczy wtedy
zaznaczyć odpowiednią rubrykę w CEiDG. Przy okazji trzeba będzie zdecydować o formie opodatkowania. Forma opodatkowania musi być określona już na początku tej działalności.

Forma opodatkowania działalności

Mamy kilka głównych form opodatkowania. Są nimi:

  • Rozliczenie na zasadach ogólnych
  • Podatek liniowy
  • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
  • Karta podatkowa

Ryczałt i karta podatkowa mogą być wybrane tylko w przypadku kilku rodzajów działalności i w zależności od osiąganych przychodów. Nie jest to więc rozwiązanie dla wszystkich.

Prowadzenie spółki

W przypadku zakładania spółki handlowej trzeba będzie ponieść pewne koszty. Wszystko dlatego, że założenie spółki wymaga uzyskania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Za taki wpis zapłacimy 500 zł opłaty sądowej. Dodatkowo będzie trzeba też zapłacić 100 zł za to, że zostanie to ogłoszone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

W przypadku spółki trzeba podpisać umowę cywilnoprawną. Można też taką umowę spółki zawrzeć w formie aktu notarialnego. Wtedy trzeba będzie też zapłacić za usługę notariusza. Bez wątpienia trzeba też będzie do kosztów doliczyć podatek od czynności cywilnoprawnych. Wynosi on 0,5% wartości wkładów, które zostały wniesione do spółki. A skoro już jesteśmy przy akcie notarialnym, to oczywiście ważne są koszty pracy notariusza. Każdy z notariuszy ustala własne stawki. Mogą się one między sobą znacząco różnić. Warto wiedzieć, że rozporządzenie Ministra Finansów określa maksymalne wynagrodzenie notariusza, czyli taksy notarialnej. Jej wysokość zależna jest od kapitału spółki. Jeśli jest on mniejszy niż 3000 zł, to taksa wynosi 100 zł. Przykładowo kapitał w wysokości 60 000 zł spowoduje, że będziemy musieli zapłacić notariuszowi maksymalnie 1 110 zł.

Zdecydowanie najpopularniejszym modelem prowadzenia działalności jest jednoosobowa działalność gospodarcza, a także spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Popularność jednoosobowej działalności gospodarczej wynika z tego, że jest ona najszybsza i najtańsza w założeniu. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga wpłaty kapitału początkowego. Jest on niski (5000 zł) i powoduje, że odpowiedzialność za zobowiązania nie będzie wyższa niż kapitał początkowy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Monika
4 lata temu
Założyłem własną firmę, a obsługę księgową zleciłem Eurokadrze Expert, bo zupełnie nie mam do tego głowy. Księgowa to przemiła osoba, pomocna i
welder
5 lata temu
Otoczenie gospodarcze przy prowadzeniu firmy typu "mikro" jest co raz trudniejsze. Ciągle rosną koszty działalności, częste zmiany przepisów to, bhp to, podatkowe nie ułatwiają życia. Szczerze odradzam w Polsce. Moja rada jest taka, że trzeba się pięć razy zastanowić nim założy się firmę.