Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dzień Wolności Podatkowej w Polsce - 14 czerwca

0
Podziel się:

165 dni pracował w tym roku statystyczny Polak, by opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa.

Dzień Wolności Podatkowej w Polsce - 14 czerwca
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

165 dni pracował w tym roku statystyczny Polak, by opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa. W najbliższą sobotę przypada Dzień Wolności Podatkowej. Symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski zaczyna zarabiać na siebie i rodzinę.

Eksperci z Centrum im. Adama Smitha już po raz 21. wyznaczyli datę Dnia Wolności Podatkowej w Polsce. Od 1997 r. Dzień Wolności Podatkowej wypadał w okolicach 20 czerwca. Przed rokiem był 22 czerwca.

Jak poinformowali na konferencji prasowej, ich obliczenia to wynik udziału sektora wydatków publicznych w PKB - w tym roku to 44,99 proc.

_ Oznacza to, że obywatele pracują na potrzeby rządu 165 dni _ - tłumaczy ekspert Centrum Kamil Zubelewicz.

_ W tym roku szczególnie trudno było nam uchwycić wszystkie istotne wydatki publiczne, ze względu na ich duże rozproszenie _ - zaznaczyli eksperci.

Eksperci podkreślili, że nadal najbardziej obciążone państwowymi daninami są: praca, przedsiębiorczość i świadczenia społeczne. Wskazali też na zmniejszające się wpływy z VAT.

_ Na ten rok rząd zaplanował nominalnie mniej dochodów niż na zeszły. Uwzględniając inflację, realnie wpływy będą niższe. Jednocześnie nie zmieniono stawek podatkowych. To oznacza, że rośnie albo szara strefa, albo bezrobocie _ - mówił Zubelewicz.

Wiceszef Centrum im. Adama Smitha Andrzej Sadowski wskazał, że polski system podatkowy jest nieefektywny. _ Bez radykalnego obniżenia opodatkowania pracy nie da się uzyskać jednocyfrowego bezrobocia. System podatkowy stał się nieefektywny, stawki podatkowe są za wysokie _ - mówił.

Ireneusz Jabłoński z Centrum im. Adama Smitha przypomniał, że od 1994 r. Centrum proponuje zmianę systemu podatkowego. _ To co proponujemy, to system podatkowy, który mniej będzie szkodził, temu co jest źródłem bogactwa, czyli pracy _ - wskazał.

_ Proponujemy zastąpić nieefektywny podatek CIT, który generuje proporcjonalnie znacznie większe koszty poboru niż przychody, podatkiem od sprzedaży, czyli wartości netto na fakturze VAT ze stopą podatkową 1 proc. To znacznie uprości system poboru i wyrówna szanse polskich przedsiębiorstw w konkurowaniu międzynarodowymi korporacjami _ - mówił.

Ponadto - jak dodał - w miejsce PIT oraz różnych składek Centrum proponuje wprowadzić jeden podatek od wynagrodzeń w wysokości 25 proc. płacy netto. Dodatkowo stawka VAT zostałaby ujednolicona, za wyjątkiem obszarów regulowanych przez Unię Europejską.

Jabłoński podkreślił, że zmiany te można byłoby wprowadzić _ praktycznie z roku na rok _ i byłyby korzystne dla wszystkich.

_ Wprowadzenie tego rozwiązania dałoby nam bardzo istotną przewagę konkurencyjną _ - ocenił.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m21184.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/dzien;wolnosci;podatkowej;kiedy;przypada;w;tym;roku,180,0,1562548.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Dzień Wolności Podatkowej. Co oznacza? 165 dni pracował w tym roku statystyczny Polak, by opłacić wszystkie daniny na rzecz państwa. Symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski zaczyna zarabiać na siebie i rodzinę.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m289793.jpg ) ] (http://www.money.pl/sekcja/zmiany-w-vat-2014/zmiany;w;podatkach;nowe;przepisy;utrudnia;zanizanie;podatkow,73,0,1498441.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rząd przyjął zmiany w podatkach. Bat na przedsiębiorców Nowe przepisy mają znacznie utrudnić zaniżanie podatków lub unikanie ich płacenia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/43/m265003.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/dzien;wolnosci;podatkowej;sprawdz;kiedy;wypada;w;2013;roku,104,0,1330280.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ponad 170 dni pracujemy na rzecz państwa Pojutrze wypada Dzień Wolności Podatkowej i symbolicznie od tego dnia statystyczny Kowalski zaczyna zarabiać na siebie i rodzinę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)