Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Eksperci: Płace w przedsiębiorstwach rosną coraz wolniej

0
Podziel się:

Zdaniem ekspertów płace w przedsiębiorstwach w marcu wzrosły o ponad 3 proc., ale podwyżki są coraz mniejsze i sytuacja będzie się pogarszać.

Eksperci: Płace w przedsiębiorstwach rosną coraz wolniej
(PAP/Lech Muszyński)

O 3,7% *wzrosły w marcu wg ekspertów wynagrodzenia w przedsiębiorstwach. Ale ich zdaniem był to jednak kolejny miesiąc spadku dynamiki płac, a ten zły trend będzie się nasilać. *

W ankiecie agencji ISB ekonomiści przewidują, że wynagrodzenia w firmach wzrosły w marcu br. o 3,7% r/r wobec 5,1% w lutym. Wg ekonomistki banku PKO BP Karoliny Sędzimir, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw osiągnęło w marcu ok. 3264 zł. Sędzimir zakłada, że przy realizacji założeń PKO BP, wzrost siły nabywczej wynagrodzeń w przedsiębiorstwach w 2009 r. osiągnie ok. 1,3% wobec 6,1% realnego wzrostu w 2008 r.

Spadek tempa wzrostu wynagrodzeń zauważyli także pozostali eksperci, którzy zgodnie uważają, że w kolejnych miesiącach roku należy się spodziewać dalszego spadku rocznej dynamiki wynagrodzeń.

_ - Pogarszająca się sytuacja na rynku pracy praktycznie niweluje możliwości uzyskania większych podwyżek płac przez pracowników. W marcu płace wzrosły w ujęciu rocznym, lecz niemal nie zmieniły się w porównaniu do zeszłego miesiąca, a w ciągu całego roku ich dynamika nie powinna przekraczać poziomu 3,0% _ - analizuje ekonomista DZ Banku, Janusz Dancewicz.

Dynamika będzie spadać

Zdaniem ekspertów w kolejnych miesiącach roczna dynamika wynagrodzeń będzie notowała spadki. _ _

_ - W marcu ze względu na dwa dni robocze więcej niż w lutym spodziewam się wyższych wynagrodzeń o 2,4 % r/r, ale pomimo oczekiwanego wzrostu wynagrodzeń, należy zwrócić uwagę na fakt, iż ich roczna dynamika systematycznie maleje. Jeszcze w październiku ub. r. była dwucyfrowa, a obecnie zbliża się do poziomów notowanych ostatnio w 2005 roku. Perspektywy na kolejne miesiące będą coraz gorsze ze względu na oczekiwane pogorszenie sytuacji na rynku pracy _ - wyjaśnia ekonomista banku BPS, Krzysztof Wołowicz.

Ci sami analitycy ankietowani przez ISB uważają, że spadek zatrudnienia w marcu wyniósł 0,8%. Ich prognozy wahają się w przedziale od -0,5% do -1,0%. Ekonomiści są bardzo zgodni w ocenie tendencji na rynku pracy - przewidują systematyczne pogarszanie się sytuacji i coraz szybszy spadek dynamiki zatrudnienia. _ _

_ - Na 28-tysięczny miesięczny spadek liczby zatrudnionych w przedsiębiorstwach złożyły się spadki zatrudnienia w przetwórstwie przemysłowym w warunkach ograniczania produkcji, przestojów i wstrzymywania inwestycji, w budownictwie oraz w transporcie i gospodarce magazynowej, przy stabilizacji zatrudnienia w handlu i naprawach oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę _ - wyliczyła największa pesymistka w ankiecie, Karolina Sędzimir z PKO BP. Według jej obliczeń, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w marcu obniżyło się w skali roku o 1,0% do 5,324 mln osób, a w całym 2009 r. nastąpi spadek zatrudnienia w przedsiębiorstwach o ok. 4,0% r/r wobec ubiegłorocznego wzrostu o 4,8%.

Gorzej w przetwórstwie przemysłowym

Także pozostali eksperci uważają, że czas rosnącego zatrudnienia dobiegł końca, choć spadek zatrudniania oceniają z nieco większym optymizmem. Niemniej są zgodni, że trend spadkowy ulegnie w najbliższych 12 miesiącach pogłębieniu. Ich zdaniem m.in. słabnie popyt na pracę w wielu działach przetwórstwa przemysłowego, głównie w tych, które silnie doświadczyły skutków globalnego kryzysu gospodarczego, czyli w produkcji samochodów, odzieży oraz wyrobów z metali. _ _

_ - Jednocześnie, słaba sytuacja występuje w budownictwie w związku z zastojem na rynku mieszkaniowym, a w kolejnych miesiącach należy oczekiwać jedynie pogorszenia sytuacji _ - analizuje ekonomista BGŻ, Mateusz Mokrogulski. Jego zdaniem przedsiębiorstwa cały czas formułują niekorzystne perspektywy dla rozwoju sytuacji w gospodarce, co będzie nadal skłaniało do redukcji zatrudnienia.

Więcej zwolnień

_ - Informacje napływające z gospodarki jednoznacznie wskazują na pogłębianie się tendencji negatywnych. Jak poinformował Związek Pracodawców Przemysłu Hutniczego firma Arcelor Mittal Polska zgłosiła na początku marca do Urzędów Pracy zamiar zwolnienia o 500 osób więcej niż pierwotnie planowano. Zakłady Cegielskiego planują ograniczenie zatrudnienia o 20% w związku z niepewną sytuacja po likwidacji polskich stoczni. W Łuczniku w kwietniu zaplanowano bezpłatne urlopy. Tego typu informacji jest znacznie więcej i oznaczają one, że redukcje etatów stają się najbardziej popularnym sposobem ograniczenia kosztów w firmach _ - wyliczył Krzysztof Wołowicz.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w lutym br. spadło o 0,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca, a w ujęciu rocznym wzrosło o 51% i wyniosło 3195,56 zł. Natomiast zatrudnienie w przedsiębiorstwach spadło w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,4%, a w ujęciu rocznym o 0,2% i wyniosło 5351,72 tys. osób. GUS poda dane o wynagrodzeniach i zatrudnieniu w przedsiębiorstwach z marzec w piątek, 17 kwietnia, o godz. 14:00.

wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)