Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Estoński CIT. Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik dla firm

9
Podziel się:

Przedsiębiorcy zainteresowani skorzystaniem z tzw. estońskiego CIT-u od teraz mogą skorzystać z przewodnika. Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej opublikowało porady, jak skorzystać z fakultatywnego modelu opodatkowania dla firm.

Estoński CIT. Ministerstwo Finansów przygotowało poradnik dla firm
Estoński CIT. Resort finansów przygotował poradnik dla podatników (KRPM/Fllickr, KPRM)

Wiceminister finansów Jan Sarnowski w opublikowanym komunikacie nazywa estoński CIT "podatkiem od dystrybucji dochodów". Wyjaśnia, że zamiast uiszczać daninę "co miesiąc, co kwartał czy co rok" od osiągniętego dochodu, podatnik rozliczający się w formule estońskiej zapłaci go "jedynie od kwoty, którą sam zdecyduje się przenieść poza biznes, np. w formie dywidendy".

W ten sposób przedsiębiorca ma 100 proc. kontroli nad wysokością i terminem opodatkowania. To także maksymalnie uproszczony sposób rozliczenia podatku, który zdejmuje z firm obowiązki związane z prowadzeniem rachunkowości podatkowej - wskazuje Jan Sarnowski.

Estoński CIT od nowego roku

Podatnicy będą mogli skorzystać z estońskiego CIT-u już od 1 stycznia 2021 roku. Resort finansów w komunikacie przekonuje, że to będzie atrakcyjniejsza forma rozliczenia po zmianach wprowadzonych przez Polski Ład.

Zobacz także: Polski Ład do poprawki przed wejściem w życie. Witucki: Trzeba przeżyć pierwszy kwartał
"Zniesiony zostanie m.in. obowiązujący w 2021 roku limit przychodowy (100 mln złotych rocznie) oraz obowiązek ponoszenia nakładów inwestycyjnych na określone cele w określonej wysokości. Ponadto, obok spółek akcyjnych i spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, z ryczałtu będą mogły skorzystać również spółki komandytowe, komandytowo-akcyjne oraz proste spółki akcyjne" - czytamy.

Być może w ten sposób uda się przekonać większą rzeszę przedsiębiorców do skorzystania z tego rozwiązania. Jeszcze w czerwcu tego roku z estońskiego CIT-u korzystało mniej niż tysiąc przedsiębiorstw.

Poradnik na stronie resortu

Na stronie internetowej resortu pojawił się też specjalny poradnik zawierający objaśnienia podatkowe związane z estońskim CIT-em. Znajdziemy tam m.in. informacje, kto może skorzystać z tego rozwiązania, jakie są warunki czy procedura "wejścia" w estoński CIT.

Objaśnienia zawierają ponad 50 praktycznych przykładów, które dotyczą najważniejszych zagadnień związanych z tą formą opodatkowania.

Chcemy, aby zasady działania estońskiego CIT były dla podatników przyjazne i w pełni zrozumiałe. Podejmujemy szereg działań, aby osiągnąć ten cel. Jednym z nich jest praktyczny przewodnik po ryczałcie od dochodów spółek - wskazał Sarnowski.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
Polak
2 lata temu
Wszystkie firmy już uciekły do Estonii, więc teraz to jak zwykle zasypywanie kupy. A nowy bezład dopiero pokaże ile powstanie nowych firm. ZERO.
Artb
2 lata temu
Nigdy w życiu, żadnych inwestycji w tym kraju żeby później oskarżyć firmę o wyłudzanie VAT i dokonać konfiskaty rozszerzonej ala Ziobro. Wyciągnąć kasę i inwestowac w Unii Europejskiej np w Wiedniu
Piotr
2 lata temu
Polski Estoński Cit do tej pory w Polsce był źle zrobiony. A jeżeli chodzi o Nowy Polski ład to strach się bać robić inwestycje. Po co PiS zwiększa opatkowanie firm i tworzy skomplikowany system
Adam N 1973
2 lata temu
To proste. Rząd chce skłonić przedsiębiorców, by inwestowali w swoje firmy. Tymczasem oni wolą wyprowadzać pieniądze z firmy, by zbudować piąty dom, lub na n-te w ciągu roku wakacje w egzotycznych krajach
Estonski made...
2 lata temu
Jest to zwykla propaganda, a nie ulepszenie. Ten ich estonski cit to marna podrobka, ale w swiat (tvp) idzie info, ze ulatwiaja rozwoj firm.