Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Faktoring z regresem czy bez?

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy są przekonani, że nie muszą w przypadku wykupienia takiej usługi weryfikować odbiorców. Nie w każdym przypadku jest to słuszne przekonanie.

Faktoring z regresem czy bez?
(Otnaydur/Dreamstime.com)

Faktoring postrzegany jest jako lek na wszelkie bolączki związane z nierzetelnym kontrahentem. Przedsiębiorcy są przekonani, że nie muszą w przypadku wykupienia takiej usługi weryfikować odbiorców, natychmiast otrzymują środki na finansowanie zobowiązań, chroniąc się tym samym przed brakiem zapłaty. Nie w każdym przypadku jest to słuszne przekonanie.

Faktoring z regresem, potocznie zwany niepełnym, polega na przekazaniu wierzytelności, ale bez przejęcia ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika. Oznacza to, że jeśli dłużnik nie spłaci zobowiązania, musi go pokryć przedsiębiorca. Z kolei w przypadku faktoringu bez regresu (pełny) - wraz z cesją wierzytelności, faktor przejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika. W tej sytuacji, jeśli dłużnik nie będzie w stanie spłacić zadłużenia, przedsiębiorca nie poniesie żadnych konsekwencji z tego tytułu. **

Który faktoring jest lepszy?

Faktoring bez regresu jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, nie mniej należy mieć na uwadze kilka okoliczności:

  • ubezpieczyciele nie zawsze obejmują ochroną tych odbiorców i do takiej wysokości salda, jakiej życzyliby sobie tego przedsiębiorcy
    • nie zawsze obejmowane są ochroną długie terminy płatności czy odbiorcy z krajów innych niż Wspólnota Europejska
    • nie zawsze ochroną objęte są niskie nominały np. poniżej określonej min. wartości faktury,
    • i wiele innych, m. in. ochrona obejmuje od 80-90% wartości faktury, polisa pociąga za sobą zdeklarowanie minimalnej wartości obrotów, jakie będą objęte ubezpieczeniem i związanej z tym składki.

Największą, niestety rzadko dostrzeganą zaletą faktoringu bez regresu, jest rozwiązanie typu _ off ballance, _ pozwalające wyrzucić poza bilans stan należności. Taki zabieg_ _często stosują spółki giełdowe chcące pokazać swojemu akcjonariatowi niski stan należności i poprawę związanych z tym wskaźników. Podobnie robią firmy mające swojego udziałowca poza granicami Polski. Często chcą wykazać się należytą starannością do administrowania portfelem należności. Zdarza się również, że powody są bardziej przyziemne: np. chęć pozyskania jednorazowego zastrzyku gotówki, aby zakupić materiały w lepszych cenach. Ponadto, optyka banków na finansowanie takich jednostek jest bardziej przychylna.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/47/t35119.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/dokumenty;potrzebne;do;umowy;faktoringowej,233,0,614377.html) Dokumenty potrzebne do umowy faktoringowej
Obie strony mają świadomości tego, że taki zabieg ma charakter nierewolwingowy, a dokumenty finansowe są w pewnym sensie fotografią – statycznym obrazem stanu finansów firmy na dany dzień. Tę sytuację najlepiej oddaje angielski termin przypisywany takim zabiegom, czyli _ window dressing - _ mydlenie oczu.

Faktoring z regresem z kolei ma w sobie kilka innych zalet. Faktorzy prowadząc dokładnie taką samą kontrolę kredytową, jak w przypadku faktoringu bez regresu, minimalizują ryzyko nieściągalności należności, nie obciążając jednak klienta dodatkowymi opłatami z tytułu przejęcia ryzyka. Do tego wszystkie procedury w przypadku tej usługi są zdecydowanie mniej rygorystyczne – udokumentowanie transakcji, brak licznych obostrzeń (np. związanych z czasem, w którym należy zgłosić szkodę).

W tym modelu faktorzy mają do zaoferowania klientom również o wiele więcej, akceptując między innymi dłuższe terminy i okresy finansowania. Tym samym mogą przekazywać środki branżom uznanym przez ubezpieczycieli za bardziej ryzykowne, czy układając transakcję nie mając za sobą gorsetu w postaci całej listy wyłączeń i warunków nakładanych przez ubezpieczycieli na faktorów, którzy przenoszą je dalej na swoich klientów.

Jak to wygląda w praktyce?

Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie posiadanej przez klienta polisy ubezpieczającej należności. Faktorzy wchodząc w taki schemat transakcji, mogą podejmować decyzje limitowe ubezpieczyciela w zależności od ich wysokości. Mają możliwość zawarcia porozumienia trójstronnego na podstawie zapisów zawartych w polisie oraz w umowie faktoringowej.

Przykład – faktor i ubezpieczyciel ustalają do kiedy prowadzi działania windykacyjne faktor wobec odbiorcy a do kiedy zaczyna należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i zaczyna działać ochrona ubezpieczeniowa, a działania mające na celu odzyskanie należności przejmuje firma ubezpieczeniowa.

Szczególnie należy uważać na oferty faktoringu bez regresu, które tylko z nazwy są takimi, gdyż niektóre z firm nie przenoszą warunków swojej polisy w stosunku 1 do 1 na klientów. Asekurują się dokonując regresu (pomimo zawartej umowy bez regresu) wobec środków klienta w faktoringu bez przejęcia ryzyka. Zaistniałą wówczas szkodę rozliczają dopiero w momencie zaksięgowania jej na swoim koncie. To z kolei trwa od 180 do 210 dni od daty wymagalności faktury. Bywa również tak, że za ten okres klient ponosi koszty finansowania.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;daje;faktoring;eksportowy,244,0,807412.html) Co daje faktoring eksportowy Przedsiębiorcy czasem obawiają się pozyskiwania zagranicznych kontrahentów. Pomocny może być faktoring eksportowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/t115552.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/faktoring;powinien;na;siebie;zarabiac,211,0,802515.html) Faktoring powinien na siebie zarabiać Inteligentnie wykorzystana usługa faktoringowa może przynieść konkretne zyski przedsiębiorstwu oraz znacznie poprawić relacje z klientami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/kredyt;ktory;otwiera;sejf;z;unijnymi;pieniedzmi,147,0,815763.html) Kredyt, który otwiera sejf z unijnymi pieniędzmi Kredyty pomostowe pod unijne dotacje są często jedynym wyjściem dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie inwestycji refundowanej przez UE.

Autor jest dyrektorem handlowym firmy Pragma Faktoring

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)