Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Faktura bez VAT. Czym się wyróżnia?

4
Podziel się:

Faktura VAT potwierdza transakcje związane z czynnościami objętymi obowiązkiem rozliczenia podatku VAT. A co w sytuacji, gdy sprzedawca jest zwolniony z VAT? W jaki sposób dokumentuje się wtedy transakcje?

Fakturę bez VAT mogą wystawiać podatnicy zwolnieni z podatku VAT
Fakturę bez VAT mogą wystawiać podatnicy zwolnieni z podatku VAT (pexels.com/rawpixel.com)

Zmiana Ordynacji Podatkowej w 2013 roku dała możliwość wystawiania faktur podatnikom, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku od towarów i usług. Przepisy prawa podatkowego nakazują dokumentować sprzedaż towarów bądź usług fakturą zawsze, gdy kontrahentem jest inna firma. Jeśli klientem jest osoba prywatna, to wystawia się ją na żądanie. Podatnicy, którzy korzystają ze zwolnienia z podatku VAT, muszą też wystawić fakturę odbiorcy.

Faktura a zwolnienie z VAT

Przepisy podatkowe dają więc podatnikom, którzy korzystają ze zwolnienia podmiotowego z VAT, prawo wystawiania faktury. Wcześniej wystawiali oni wyłącznie rachunki. Obecnie nievatowcy mają możliwość wystawiania faktur bez VAT. Jeżeli obroty przedsiębiorcy nie przekraczają 150 000 zł albo świadczy on określoną działalność, która nie podlega VAT, może on wystawiać faktury bez VAT. Żeby jednak móc tego dokonać, najpierw trzeba zarejestrować się na druku VAT-R. Na formularzu VAT-R, w części C.1., musi zaznaczyć pole potwierdzające, że będzie korzystał ze zwolnienia.

Warto pamiętać, że duże problemy może wywołać konieczność umieszczenia na fakturze podstawy zwolnienia z VAT. Zasada jest prosta. Nie umieszczamy takie informacji na fakturze, jeśli przedsiębiorca nie jest vatowcem ze względu na to, że nie przekroczył limitu wartości sprzedaży. Wszyscy pozostali powinni zamieścić na fakturze adnotację, jaki przepis daje im prawo do zwolnienia z VAT.

Jak wygląda faktura bez VAT?

Jeśli podatnik zwolniony z VAT wystawia fakturę, to koniecznie musi na niej umieścić (do wyboru):

 • przepis ustawy, na podstawie której jest zwolniony z podatku VAT;
 • przepis dyrektywy, który zwalnia od podatku daną dostawę towarów;
 • podstawę prawną, która wskazuje na to, że dostawa towarów usług korzysta ze zwolnienia.

Jeśli jednak podatnik korzysta ze zwolnienia podmiotowego (czyli np. jego działalność nie jest objęta podatkiem VAT), to nie musi w treści faktury podawać podstawy zwolnienia.

Faktura bez VAT nie musi zawierać:

 • numeru NIP, według które identyfikuje się nabywcę towaru lub usługi;
 • numeru VAT-UE;
 • stawki podatku;
 • kwoty podatku.

Inne dane będą jednak takie same jak w przypadku standardowych faktur VAT. Chodzi tutaj o:

 • datę wystawienia faktury;
 • numer faktury;
 • nazwę nabywcy lub jego imię i nazwisko wraz z adresem;
 • datę dokonania dostawy towaru;
 • nazwę towaru lub usługi;
 • miarę i liczbę towarów albo zakres usług;
 • cenę jednostkową towaru lub usługi bez podatku;
 • wartość towarów lub usług;
 • termin, w którym faktura została wystawiona.

Kto wystawia fakturę bez VAT?

Zwykle fakturę wystawia ten, kto sprzedaje produkt lub usługę. Prawo zezwala jednak, by faktura była wystawiona przez kupującego (tak jest np. w przypadku rolników) albo przez firmę, która została upoważniona przez sprzedawcę, by to robić.

Kiedy wystawiamy fakturę bez VAT?

Fakturę bez VAT należy wystawić najpóźniej 15 dnia miesiąca, po którym nastąpiła sprzedaż. Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia z VAT, musi wystawić fakturę bez VAT na każde żądanie odbiorcy.

Warto pamiętać, że faktura jest ważna, nawet jeśli nie ma na niej podpisu osoby wystawiającej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Jurek
rok temu
"Fakturę bez VAT należy wystawić najpóźniej 15 dnia miesiąca, po którym nastąpiła sprzedaż"??? Czyli w miesiącu POPRZEDZAJĄCYM sprzedaż??? Polska języka trudna języka, najwyraźniej autor jeszcze go nie opanował. Albo może dostosował się do czytelników? O meritum nie piszę, bo inni już to zrobili. Żenada....
jakostak
3 lata temu
Jakie 150 tys, ludzie!!!!!! I nie trzeba się rejestrować do VAT-R zwolnionego by móc wystawiać faktury!!!!
Grubek
4 lata temu
Robiąc aktualizacje tego artykułu trzeba zapoznać się z obowiązującymi przepisami w tym m.in artykułu 113 ust. 1 ustawy o vat
UDAR
4 lata temu
Jednak w takich warunkach grunt to dobre biuro rachunkowe, które ogarnia. Ja z moim biurem gama wiem, że mogę spać spokojnie, bo oni orientują się w tym wszystkim i trzymają rękę na pulsie. Już kilka razy to udowodnili.