Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Faktura zaliczkowa, a faktura końcowa - różnice

0
Podziel się:

Faktura zaliczkowa wystawiana do częściowego rozliczenia usług lub produktów. Zaliczka musi dotyczyć konkretnej dostawy, która dopiero nastąpi. Jakie różnice są między fakturą zaliczkową, a końcową?

Czym różni się faktura zaliczkowa od faktury końcowej?
Czym różni się faktura zaliczkowa od faktury końcowej? (Tomasz Kawka/East News)

Zobacz.

Zaliczki zazwyczaj są stosowane w przypadku kosztownych prac. W przypadku, gdy praca zostaje wykonana odpowiednio, faktura zaliczkowa jest rozliczana w cenie ustalonej za całość usługi lub towarów.

Faktura zaliczkowa – jak powinna wyglądać?

Zgodnie z Ustawą o podatku od towarów i usług, konieczność wystawienia faktury pojawia się w momencie, gdy przedsiębiorca otrzymuje płatność za towar lub usługę. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy płatność jest całościowa, czy częściowa. W drugim przypadku możemy mówić o* zaliczce na poczet całości należności. Jeżeli osoba wpłacająca zaliczkę prowadzi działalność gospodarczą, konieczna jest faktura zaliczkowa*.

Jej niezbędne elementy nie różnią się znacząco od zwykłej faktury VAT. Na górze powinna znaleźć się data i miejsce wystawienia faktury. Pod spodem jest miejsce na kolejny numer, który pozwoli na jednoznaczną identyfikację faktury. W dalszej części znaleźć się musi miejsce na imię , nazwisko, a także nazwy obu stron transakcji wraz z adresem, a także numerem NIP. W takim dokumencie nie może zabraknąć również daty dostarczenia lub zakończenia dostarczania towarów albo wykonania usługi, a także daty otrzymania zapłaty, w momencie kiedy data ta różni się od wystawienia faktury.

Ważna informacja to otrzymana kwota zapłaty, a także kwota podatku. Wartość podatku będzie obliczona jako procentowa wartość całej kwoty transakcji. Końcowe informacje, które ma faktura zaliczkowa to dane dotyczące zamówienia albo umowy, szczególnie nazwa towaru lub usług, a także cena jednostkowa netto, ilość tego towaru, wartość podatku a także końcowa wartość całego zamówienia.

Faktura zaliczkowa musi zostać wystawiona nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu otrzymania zaliczki. Można ją wystawić także przed otrzymaniem płatności (na nie więcej niż 30 dni), ale ze względu na terminowość płatności lepszym rozwiązaniem jest wystawienie jej już po otrzymaniu środków.

Faktura zaliczkowa – kiedy się jej nie wystawia?

Wystawienie faktury zaliczkowej także jest w niektórych sytuacjach zablokowane. Dotyczy to na przykład wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów; dostawy energii cieplnej, elektrycznej lub gazu przewodowego; usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych; świadczenia usług ochrony; świadczenie usług prawnych i biurowych itd.

Faktura zaliczkowa nie powoduje powstania obowiązku podatkowego.

Faktura końcowa

Faktura końcowa jest zależna od tego, czy faktura zaliczkowa była wystawiona na całą kwotę zapłaty za towar lub usługę, czy tylko na część tej kwoty. Faktura końcowa pojawia się, jeżeli wysokość faktury zaliczkowej nie opiewała na całość kwoty należności. W przypadku faktury końcowej należy pomniejszyć sumę wartości towarów lub usług o kwotę otrzymanej części zapłaty. Na takiej samej zasadzie pomniejsza się kwotę podatku.

Wystawiając fakturę końcową trzeba pamiętać, że musi ona zawierać spis wszystkich faktur zaliczkowych, które zostały wcześniej wystawione. Faktura zaliczkowa może zostać wymieniona także poprzez konkretną zawartą na niej kwotę i datę jej wystawienia.

Jeżeli wystawiono kilka faktur częściowych,* ostatnia faktura zaliczkowa* powinna zawierać numery poprzednich dokumentów zaliczkowych. Jeżeli kilka faktur zaliczkowych pokrywa całość należności za towar lub usługę, nie ma obowiązku wystawienia faktury końcowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)