Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Firmy leasingowe przeciwko poprawkom do ustawy o VAT

0
Podziel się:

Polskie firmy leasingowe sprzeciwiają się proponowanym poprawkom do ustawy o podatku VAT. Argumentują, że zniechęcą one przedsiębiorców do korzystania z leasingu, a tym samym zahamują rozwój całej gospodarki.

"Jeśli wejdą w życie proponowane zapisy, przedsiębiorcy nie będą zainteresowani leasingiem zarówno ruchomości jak i nieruchomości, a co najgorsze - w przypadku maszyn i urządzeń, systemów informatycznych czy oprogramowania - bardzo często nie będą w stanie pozyskać innych źródeł finansowania" - głosi stanowisko Związku Przedsiębiorców Leasingowych, przesłane w środę PAP.

Według Związku, konsekwencją takiego stanu będzie osłabienie wzrostu gospodarczego, spadek PKB, a w dłuższej perspektywie załamanie finansów państwa. Przedsiębiorcy od kilku tygodni postulują zmianę proponowanych zapisów.

Według nich, poprawki zaproponowane przez sejmową komisję finansów znacznie ograniczają grupę samochodów ciężarowych, przy nabyciu lub leasingu których przedsiębiorca może odliczyć 100 proc. naliczonego podatku VAT. Wprowadzają za to możliwość odliczenia 50 proc. VAT od pozostałych samochodów używanych w firmie, ale z niewielkim limitem kwotowym tego odliczenia.

Związek Przedsiębiorstw Leasingowych uważa, że jeszcze groźniejsze dla branży jest proponowane wprowadzenie nowej definicji dostawy i dostawcy towaru.

"Ich przyjęcie grozi likwidacją leasingu jako formy finansowania inwestycji w Polsce"- napisano w stanowisku.

Chodzi o zapis, który - według ZPL - oznacza, że finansujący musi wystawić fakturę na początku umowy na całą jej wartość i od razu zapłacić cały podatek. Korzystający będzie mógł odliczyć podatek VAT, ale dopiero po zakończeniu umowy leasingu i wykupie przedmiotu umowy. Jeżeli ostatecznie nie nabędzie rzeczy, nie może odliczyć podatku.

Np. jeżeli przedsiębiorca chce kupić w leasingu maszynę wartości 100 tys. zł, wpłaca 10 tys. zł, a łączna wartość umowy leasingowej wynosi 112 tys. zł. Podatek VAT naliczany jest od wpłaty własnej klienta i wynosi 2,2 tys. zł. W nowej regulacji podatek byłby naliczany od całości umowy i wyniósłby ponad 24,6 tys. zł. Żeby pozyskać sprzęt klient musiałby więc zapłacić na wstępie, razem z wkładem własnym, prawie trzy razy tyle co obecnie, a podatek VAT mógłby odliczyć dopiero po zakończeniu umowy, a więc np. po 5 latach. Jeżeli nie kupi przedmiotu leasingu - a nie ma takiego obowiązku - VAT-u nie odliczy w ogóle.

Związek Przedsiębiorstw Leasingowych jest organizacją zrzeszającą 33 działające w Polsce firmy leasingowe, reprezentujące 90 proc. rynku leasingu. Związek istnieje od 10 lat. Do ubiegłego roku funkcjonował pod nazwą Konferencja Przedsiębiorstw Leasingowych w Polsce - Związek Pracodawców. Jest przedstawicielem polskich leasingodawców w Leaseurope -organizacji zrzeszającej krajowe związki firm leasingowych z blisko 30 krajów.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)