Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Firmy produkcyjne w znakomitej kondycji. Ponad połowa pewna dużego zysku

0
Podziel się:

Ponad 3/4 przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce pozytywnie ocenia swoją obecną sytuację, a blisko 60 proc. w swojej strategii na najbliższy rok zakłada wzrost - wynika z najnowszego badania firmy doradczej KPMG.

Polskie firmy szykują się na duży zysk
Polskie firmy szykują się na duży zysk (Gwan Kho/Flickr (CC BY-SA 2.0))

Autorzy opublikowanego we czwartek badania "Inwestycje przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce" podkreślają, że pozytywne nastroje wśród firm wpływają na ich plany inwestycyjne. "Blisko 1/3 planuje otworzyć nowy zakład produkcyjny w ciągu kolejnych 2-3 lat, z których większość będzie ulokowana w Polsce" - czytamy.

Jak wynika z badania, 76 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych w Polsce - które odpowiadają za ok. 16-18 proc. PKB - ocenia swoją sytuację jako dobrą lub bardzo dobrą. Jedynie 2 proc. respondentów uznało kondycję firmy za złą. "Blisko 60 proc. przedsiębiorstw produkcyjnych w swojej strategii na najbliższy rok zakłada wzrost" - podali eksperci.

"Priorytetem większości producentów, którzy wzięli udział w badaniu KPMG, będzie zwiększenie udziału na obecnych rynkach lub strategia oparta na zdobywaniu nowych rynków i wprowadzaniu nowych produktów", wskazał, cytowany w komunikacie, Rafał Wiza z KPMG.

Według Anny Sińczuk z KPMG średni udział inwestycji dokonywanych przez firmy przetwórstwa przemysłowego w całkowitych nakładach inwestycyjnych w Polsce w I kwartale 2017 r. wyniósł 34 proc., natomiast w 2016 r. 39 proc. Łączne nakłady inwestycyjne firm przetwórstwa przemysłowego w 2016 r. wyniosły 47,4 mld zł. Pod względem wartości najwięcej inwestowały branże chemiczna, elektromaszynowa i spożywcza.

Wśród badanych firm dominuje sprzedaż na rynek krajowy, która jest podstawowym źródłem przychodów dla 54 proc. przedsiębiorstw. Jednocześnie "ponad 70 proc. firm produkcyjnych obecnych w Polsce zamierza rozszerzyć swoją działalność na rynku krajowym w ciągu najbliższego roku" - podkreślono.

Według ekspertów KPMG w ostatnich 4 latach wzrosło znaczenie zagranicznych rynków dla firm produkcyjnych działających w Polsce. Najbardziej popularne są kraje Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej - jest tam obecnych odpowiednio 74 proc. i 59 proc. badanych firm produkcyjnych z Polski.

Jednocześnie, jak wskazano, przedsiębiorcy coraz częściej otwierają przedstawicielstwa i fabryki także na odległych rynkach. Np. połowa firm chce zwiększyć swój udział w krajach Azji i Pacyfiku oraz Ameryki Północnej. - Na popularności wśród producentów najbardziej zyskują Afryka oraz Ameryka Południowa, gdzie zaobserwowano wzrost liczby przedsiębiorstw działających na tych rynkach o odpowiednio 5 i 6 p. proc. w porównaniu z wynikami analogicznego badania przeprowadzonego przez KPMG w 2013 roku - ocenił Wiza. Dodał, że do branż najaktywniej działających za granicą należą elektromaszynowa, chemiczna oraz metalowa. Najbardziej ekspansywne są zaś branże spożywcza, metalowa, chemiczna.

Z badania wynika też, że przedsiębiorstwa produkcyjne będą inwestować głównie w maszyny i urządzenia, czyli aktywa pozwalające na zwiększenie mocy produkcyjnych oraz poziomu sprzedaży. W ciągu następnych 2-3 lat 27 proc. ankietowanych planuje inwestować w nowe zakłady produkcyjne. Zdecydowana większość przedsiębiorstw chce otworzyć zakład w Polsce (78 proc.).

Firmy planują także inwestycje w kapitał ludzki. Połowa badanych przedsiębiorców przewiduje, że zatrudnienie w ich firmach w całym 2017 r. będzie większe w porównaniu z rokiem ubiegłym. Wzrost zatrudnienia najczęściej szacowany jest na ok. 10 proc. - zaznaczono. Najwięcej firm planujących wzrost zatrudnienia działa w branży metalowej (63 proc. firm) i chemicznej (60 proc.).

Zobacz także: Dzieje się w Polsce: Kleszczów

1/4 respondentów wskazała ponadto, że planuje wdrożyć rozwiązania wpisujące się w trend czwartej rewolucji przemysłowej. Najbardziej zainteresowani są nowoczesnymi systemami wytwarzania (58 proc.), robotyką (52 proc.), Big Data i analizą danych w czasie rzeczywistym (32 proc.) oraz cyberbezpieczeństwem (26 proc.).

Badanie przeprowadzono na próbie ponad 250 przedsiębiorstw produkcyjnych działających w Polsce w okresie od kwietnia do czerwca 2017.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)