Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Firmy też pożegnają się z lokatami bez podatku

0
Podziel się:

Zmiana przepisów dotyczących opodatkowania lokat dotnie też przedsiębiorców, którzy dziś korzystają ze sprzyjających interpretacji podatkowych.

Firmy też pożegnają się z lokatami bez podatku
(Amaxim/Dreamstime)

Zmiana przepisów dotyczących opodatkowania lokat dotnie też przedsiębiorców, którzy dziś korzystają ze sprzyjających interpretacji podatkowych. Niektóre banki dają możliwość założenia firmowej lokaty antybelkowej.

Likwidacja lokat antybelkowych to ważne wydarzenie nie tylko dla klientów detalicznych, ale też dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą i odkładają w bankach nadwyżki finansowe.

Dopóki bowiem takie lokaty istnieją przedsiębiorcy mogą być zainteresowani, aby bank traktował lokaty firmowe analogicznie do lokat osób fizycznych, tzn. obciążał dochód z odsetek podatkiem Belki. W takim przypadku przedsiębiorca ma szansę w ogóle nie zapłacić podatku.

Według nowych zasad, zarówno dochód odsetkowy, jak i podatek mają być zaokrąglane do pełnych groszy w górę. W efekcie, przy dochodzie na poziomie 2,49 zł podatek wyniesie 48 groszy.

Zmiana ta spowoduje, że lokaty z dzienną kapitalizacją stracą rację bytu.Choć sprawa opodatkowania depozytów firmowych jest dużo bardziej skomplikowana niż rachunków służących do bieżącej działalności, ostatnie interpretacje organów skarbowych wskazują, że traktowanie odsetek od lokat jako źródła kapitałów pieniężnych i w związku z tym naliczanie przez bank podatku Belki jest właściwe. Przedsiębiorca powinien jednak każdą propozycję banku rozpatrzyć indywidualnie i zastanowić się do czego faktycznie wykorzystuje osiągany dochód z odsetek.

Wśród banków nie ma jednomyślności jeśli chodzi o zasady opodatkowania lokat firmowych. Z danych zebranych przez Tax Care wynika, że większość z nich nie nalicza podatku od dochodu z odsetek przyjmując, że dochód taki podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Poza tym, informacje, jakie przekazują poszczególne banki nie są w tej kwestii precyzyjne. Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku kont oszczędnościowych.

W przypadku instytucji, które traktują zyski z lokat jako źródło kapitałów pieniężnych może pojawić się możliwość przedłużenia oszczędzania bez podatku nawet po zmianie ordynacji. Dotyczy to lokat tak skonstruowanych, że większość odsetek od depozytu naliczana jest do końca roku, czyli na starych zasadach (de facto bez podatku w przypadku zastosowania kapitalizacji dziennej i odpowiednio dobranej kwoty lokaty i wysokości oprocentowania). Oprocentowanie przypadające na kolejne miesiące jest minimalne (ale trzeba _ dotrwać _ do końca depozytu).

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t157800.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/likwiduja;oszczednosciowy;hit;to;mozesz;wybrac;w;zamian,7,0,974343.html) Likwidują oszczędnościowy hit. To możesz wybrać w zamian Zobacz, na jakie zyski będziesz mógł liczyć po zmianach przyjętych przez rząd.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/186/t140474.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/poradniki/artykul/patrz;uwaznie;na;prezenty;od;instytucji;finansowych,231,0,921831.html) Patrz uważnie na takie prezenty! Za wszystkie bonusy i nagrody na końcu zapłacimy sami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)