Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Godziny nadliczbowe a dodatek do wynagrodzenia

0
Podziel się:

Jeśli pracownik nie złoży wniosku o czas wolny, sam pracodawca może go zmusić, by wykorzystał czas wolny.

Godziny nadliczbowe a dodatek do wynagrodzenia
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

Pracownik przepracował godziny nadliczbowe. Czy w takim wypadku należy zapłacić mu za te godziny pracy wynagrodzenie wraz z dodatkiem?

Pracodawca może zrekompensować pracę w godzinach nadliczbowych czasem wolnym. W zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca może udzielić pracownikowi czasu wolnego. Udzielenie czasu wolnego różni się w zależności od tego, czy pracownik wystąpił z wnioskiem o czas wolny, czy też nie. Jeśli pracownik złoży wniosek o udzielenie mu czasu wolnego, pracodawca może udzielić tego czasu w tym samym wymiarze co liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Zatem w naszym pytaniu za 3 godziny nadliczbowe pracodawcy udzieli 3 godzin czasu wolnego.

Pracownik nie ma jednak obowiązku składania wniosku o czas wolny. Jeśli zatem pracownik nie złoży wniosku o czas wolny, sam pracodawca może wysłać pracownika, by wykorzystał czas wolny. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych. Okoliczność ta nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

W naszym pytaniu pracodawca za 3 godziny nadliczbowe musi udzielić pracownikowi 4,5 godziny czasu wolnego. Pomimo że pracownik nie wypracuje wymiaru czasu pracy na ten okres rozliczeniowy, to i tak musi otrzymać wynagrodzenie należne za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

Podstawa prawna:

  • art. 1512 Kodeksu pracy.
Czytaj więcej w Money.pl
Składki znowu w górę. Kto zapłaci więcej? Od kwietnia wzrasta składka wypadkowa, ale nie dla wszystkich. Sprawdź, czy dotknie również ciebie.
Czy kurs językowy dla pracownika jest zawsze zwolniony z podatku Warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest kształcenie się z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
Czy praca małżonka w firmie jest kosztem? Ustawa zawiera ogólną definicję kosztu i całą listę wyłączeń. W orzecznictwie sądowym oraz interpretacjach można spotkać wiele tez, co jest kosztem a co nie. Co gorsza, nie wszystkie są spójne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)