Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Indeks Biznesu znowu zaczął rosnąć

0
Podziel się:

Roczny Indeks Biznesu zaprezentowany we wtorek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych wzrósł w sierpniu do 60 pkt., z 57 pkt. w lipcu. Do czynników świadczących o ożywieniu gospodarczym PKPP zalicza m.in. ciągle poprawiającą się kondycję finansową przedsiębiorstw, choć eksperci organizacji zwracają uwagę na to, że firmy nie inwestują wypracowywanych środków.

Roczny Indeks Biznesu zaprezentowany we wtorek przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) wzrósł w sierpniu do 60 pkt., z 57 pkt. w lipcu. Wzrósł również indeks kwartalny o 2 punkty, do 63 pkt.

"Po dwumiesięcznej korekcie w dół indeks w sierpniu odnotował powrót optymizmu we wszystkich przekrojach czasowych. Indeksy: roczny i kwartalny wzrosły odpowiednio: o 3 i 2 pkt., do poziomu 60 i 63 pkt., czyli do sytuacji, jaką odnotowano w pierwszym miesiącu po boomie akcesyjnym w maju" - napisali eksperci PKPP.

Roczny indeks popytu globalnego wzrósł o 8 punktów do 74 pkt., a indeks kwartalny o 6 punktów do 75 pkt.

"Indeks popytu był lepszy niż miesiąc temu, ale nastąpiło pogorszenie indeksów makroekonomicznych. Do takich czynników (wpływających na obniżenie indeksów makro) jak deficyt budżetowy i ciągle wysokie bezrobocie doszła nam jeszcze rosnąca inflacja" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej Stanisław Kubielas, ekspert PKPP.

Roczny indeks makroekonomiczny spadł w sierpniu o 5 punktów do 39 pkt. Kwartalny spadł o 5 punktów do 38 pkt.

Eksperci PKPP zwracają uwagę, że wzrost inflacji wynika przede wszystkim z czynników podażowych (jak np. rosnące ceny ropy), co może spowodować, że podwyżki stóp procentowych NBP nie odniosą zamierzonego skutku, a jedynie ostudzi to obserwowane ożywienie inwestycyjne.

Henryka Bochniarz, prezydent konfederacji, skrytykowała przy okazji projekcję inflacyjną NBP. Jej zdaniem opiera się ona na fałszywych przesłankach i jest dowodem na to, że została zaburzona komunikacja między bankiem centralnym a rządem.

"Ten raport jest przejawem dużego pesymizmu i niedoceniania czynników pobudzających gospodarkę" - powiedziała Bochniarz.

Do czynników świadczących o ożywieniu gospodarczym PKPP zalicza m.in. ciągle poprawiającą się kondycję finansową przedsiębiorstw, choć eksperci organizacji zwracają uwagę na to, że firmy nie inwestują wypracowywanych środków. Roczny indeks finansów przedsiębiorstw wzrósł o 4 punkty do 67 pkt., a indeks kwartalny wzrósł o 1 pkt do 66 pkt.

Natomiast roczny indeks oceny sytuacji politycznej wzrósł do 26 pkt. z 20 pkt. w lipcu, a kwartalny wzrósł do 32 pkt. z 28 pkt.

Indeks Biznesu PKPP powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100 punktowej, gdzie 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 proc. PKB rocznie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)