Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Indeks mikroprzedsiębiorstw. Polacy wybierają samozatrudnienie

10
Podziel się:

W lipcu przybyło samozatrudnionych: zarejestrowano 25 640 działalności gospodarczych, a zamknięto 10 088. Znacznie więcej przedsiębiorców wznowiło działalność niż ją zawiesiło. W takich danych może być jednak drugie dno.

W lipcu zarejestrowano 25 640 działalności gospodarczych
W lipcu zarejestrowano 25 640 działalności gospodarczych (Pixabay)

Gdy koronawirus zaburzył działanie polskiej gospodarki i sprawił, że wiele biznesów na długie tygodnie straciło rację bytu, snuto czarne scenariusze na temat masowego zamykania firm, widma bankructw i bezrobocia.

Choć rzeczywiście dane jasno dowodzą, że lepiej już bywało, to przybywa zarejestrowanych działalności gospodarczych. Pisaliśmy o tym w money.pl kilkukrotnie.

Z danych InfoCredit, które opisują relację nowych działalności do zamykanych, wynika, że liczba rejestracji wciąż oscyluje wokół najwyższych wartości z dwóch ostatnich lat.

W lipcu zarejestrowano ponad 25,6 tys. działalności gospodarczych i wznowiono 15,2 tys. z nich – wynika z danych CEIDG. Po stronie "ubyło" mamy 10,1 tys. zamkniętych działalności i 11,4 tys. zawieszonych.

Zobacz także: Obejrzyj: Mała działalność gospodarcza. Spółki lepsze niż jednoosobowa działalność

Pamiętajmy, że wiele mikrofirm, które nie zatrudniają pracowników, niemalże programowo zawiesza działalność na wakacje, by wyjechać i nie płacić składek w czasie, gdy i tak nie świadczą żadnych usług. We wrześniu możemy więc spodziewać się, że "wrócą" na rynek.

Czy rosnąca liczba zarejestrowanych działalności jest wyłącznie powodem do radości? Nie do końca. W pewnym stopniu nowi przedsiębiorcy są nie z wyboru, a z przymusu – w niepewnych czasach wiele firm wypycha ludzi na samozatrudnienie, bo tym samym mają wobec nich mniej obowiązków. O niebo łatwiej też zakończyć współprace z "partnerem biznesowym", a więc w relacji B2B, niż z pracownikiem.

Komentując wnioski raportu, dyrektor ds. rozwoju InfoCredit Jerzy Wonka zauważył, że "w tym roku indeks zachowuje się inaczej niż w latach ubiegłych". Warto więc śledzić kolejne dane.

- Najlepszy przykład to marzec. W kolejnych miesiącach wydawało się, że gospodarka powoli wraca do normalności. Pojawiło się zapotrzebowanie na prace sezonowe. Polacy chętnie korzystają z urlopów. Co będzie dalej? Tego nie wie nikt i coraz trudniej stawiać prognozy – mówi.

Jerzy Wonka zauważa, że z jednej strony czerwcowe dane GUS o bezrobociu, przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw były lepsze od oczekiwanych. Z drugiej - w czerwcu było o 208 tys. więcej bezrobotnych licząc rok do roku.

- To dużo. Liczba zachorowań zamiast spadać rośnie, trzeba więc wrócić do obostrzeń. Myślę, że w kolejnych miesiącach dane i wskazania naszego indeksu mogą jeszcze nas mocno zaskoczyć – zauważa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(10)
ss
4 lata temu
pierdoły ZUS 1500 NIE ZACHĘCA. w doopie mam wsxystko
pusta koperta...
4 lata temu
Samozatrudnieni to kokosy i miód. Taki jest zwolniony z podatków do ponad 80 000 zł a roboty mają ile chcą. Na miesiąc wyciągną o ile chcą 10-20 tys zł jak nic oczywiście na czarno bo jak przekroczą tą sumę ryczałtu to trzeba płacić podatki. Tam jest ogromna szara strefa wspomagana państwem .Przynajmniej pracują nie jak kaczyści za darmo bo im się należy.
Grzegorz MMM
4 lata temu
To nie jest prawda !!! Nie kłamcie że POLAK chce samozatrudnienia. Polak chce być normalnie zatrudniany na umowę o pracę na czas nieokreślony i chce mieć zapłacony ZUS!!! Dlaczego kłamiecie ???? Czy ktoś rozum stracił w MONEY - u? Czy to portal finansowy ?
logiczny
4 lata temu
Z tym samozatrudnieniem Polaków to święta prawda bo do wyboru jest jeszcze bezrobocie bez prawa do zasiłku !
Cinek
4 lata temu
Jesteśmy zmuszeni a nie wybieramy