Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak korzystnie zatrudnić emeryta lub rencistę?

0
Podziel się:

Najkorzystniejszą umową dla płatnika składek jest umowa o dzieło, drugą z kolei umowa zlecenia.

Jak korzystnie zatrudnić emeryta lub rencistę?
(DPA/PAP)

N*ajkorzystniejszą umową dla płatnika składek jest samoistna umowa o dzieło. Nie rodzi ona bowiem obowiązku żadnych ubezpieczeń, a tym samym nie pociąga za sobą jakichkolwiek obciążeń składkowych.*

Drugą z kolei jest umowa zlecenia, ale nie ze względu na oszczędności na składce wypadkowej finansowanej w całości przez płatnika, która nie jest płacona, jeśli zlecenie wykonywane jest poza siedzibą lub miejscem prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.

Ewentualna oszczędność będzie natomiast wynikać z faktu, że odpłatność za wykonanie zlecenia może być ustalona w dowolnej kwocie, np. 200 zł i od niej będą liczone wszystkie składki.

Nie ma takiej możliwości przy umowach o pracę, ponieważ pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy nie może zarobić mniej niż aktualnie obowiązujące wynagrodzenie minimalne. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2008 r. wynosi ono 1.126 zł, lub 900,80 zł w pierwszym roku pracy.

_ Przykład _

_ Pracodawca podpisał z emerytami dwie umowy - z jednym umowę o pracę na pełen etat i wynagrodzeniem minimalnym, z drugim zaś umowę zlecenie z wynagrodzeniem wynoszącym 300 zł. Obciążenia płatnika z tytułu składek ubezpieczeniowych (zakładając, że składki na ubezpieczenie wypadkowe liczy według stopy 2%) wyniosą: _

_ 1) w przypadku umowy o pracę: _

 • na ubezpieczenie emerytalne:
  • 1.126 zł x 9,76% = 109,90 zł,
  • na ubezpieczenia rentowe
  • 1.126 zł x 4,5% = 50,67 zł
  • na ubezpieczenie wypadkowe
  • *1.126 zł x 2% = 22,52 zł, *

co daje 109,90 zł + 50,67 zł + 22,52 zł = 183,09 zł,

_ 2) w przypadku umowy zlecenia całe obciążenie wyniesie 48,78 zł, w tym: _

 • 29,28 zł składka emerytalna,
  • 13,50 zł składka rentowa i
  • 6 zł wypadkowa.

_ _

Kolejnym argumentem przemawiającym za podpisaniem umowy cywilnoprawnej jest to, że przy tego rodzaju umowach nie mają zastosowania przepisy Kodeksu pracy. Dla zatrudniającego oznacza to zwolnienie z szeregu uciążliwych i kosztownych obowiązków, jakie miałby w stosunku do pracownika. Musimy jednak pamiętać, że art. 22 § 12 kp zakazuje zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi.

Najmniej korzystne dla płatnika jest zatrudnienie emeryta/rencisty na podstawie umowy o pracę, mimo, że część pracodawców - w niektórych sytuacjach - może otrzymać z PFRON refundację części składek płaconych za niektórych zatrudnionych rencistów.

Skorzystanie z umowy o pracę jako formy zatrudnienia nakłada bowiem na pracodawców takich osób te same obowiązki jak wobec pozostałych pracowników. Ich realizacja pociąga za sobą określone obciążenia finansowe.

Autor jest specjalistą ds. ubezpieczeń społecznych

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)