Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak najlepiej wypłacić zapomogę dla dzieci zmarłego pracownika?

0
Podziel się:

Członkom rodziny zmarłego pracownika mogą przysługiwać zapomogi, pośmiertna odprawa oraz inne świadczenia przewidziane ustawą o emeryturach i rentach.

Jak najlepiej wypłacić zapomogę dla dzieci zmarłego pracownika?
(Laurent SJ/CC/Flickr)

Przykład

Mimo braku w treści pytania wielu istotnych informacji można przyjąć, że najkorzystniejszą formą będzie przyznanie tzw. zapomóg z tytułu indywidualnych zdarzeń losowych.

Z jakich środków można wypłacić takie zapomogi?


W takim przypadku zapomogi z tytułu śmierci pracowników - ojców tych dzieci mogą być wypłacone ze środków ZFŚS lub ze środków funduszu utworzonego na cele socjalno-bytowe na podstawie układu zbiorowego (u pracodawcy nietworzącego ZFŚS) albo ze środków obrotowych pracodawcy.

Nie stanowią one m.in. podstawy wymiaru składek ubezpieczeniowych oraz - do kwoty 2.280 zł w roku podatkowym - są zwolnione z podatku dochodowego. Wprawdzie nie znamy formy opodatkowania pracodawcy - autora pytania, ale i dla niego ta formuła zapewne będzie najdogodniejsza.

Szybką formą udzielenia pomocy rodzinom ofiar wspomnianego wypadku jest także wypłata odprawy pośmiertnej lub ewentualnej różnicy między wysokością takiej odprawy a niższym od niej odszkodowaniem wypłaconym przez instytucję ubezpieczeniową, w której pracodawca ubezpieczył pracownika na życie, oraz objęcie rodziny byłego pracownika uprawnieniami do świadczeń z ZFŚS lub innego funduszu o podobnym charakterze. Artykuł 93 § 7 przewiduje sytuację, kiedy odprawa nie przysługuje lub przysługuje w niższej wysokości.

Członkom takich rodzin mogą przysługiwać również inne świadczenia


Chodzi tu o świadczenia przewidziane w rozdziale 2 ustawy wypadkowej lub w ustawie o emeryturach i rentach z FUS. Pierwsza ustawa, znacznie korzystniejsza dla uprawnionych, miałaby tu zastosowanie w razie uznania wypadku za wypadek przy pracy. A to w przypadku „pracowników jadących do pracy” wymagałoby wydarzenia się wypadku w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między jego siedzibą a miejscem wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy lub czasie podróży służbowej odbywanej w innych okolicznościach (np. gdy to byli zatrudniani kierowcy)
. Inne zdarzenia w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia będą uznane za wypadek w drodze do lub z pracy, a to oznacza, że uprawnienia osób nimi dotkniętych będą już znacznie mniejsze.

Podstawa prawna

 • Art. 93 Kodeksu pracy.
  • Art. 21 ust. 1 pkt 26 updof.
  • Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).
  • Art. 57b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.).
  • Art. 3 ust. 1 i 2 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.).
  • § 2 ust. 1 pkt 22 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t35120.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/nizsze;koszty;uzyskania;przychodow;nie;tylko;przy;umowie;o;dzielo,2,0,956930.html) Niższe koszty uzyskania przychodów nie tylko przy umowie o dzieło Dzieje się tak, gdy dana osoba uzyska przychód za wykonanie czynności będącej przedmiotem prawa autorskiego lub pokrewnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/81/t79441.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/to;najlepszy;sposob;na;zwiekszenie;wydajnosci;w;firmie,125,0,953213.html) To najlepszy sposób na zwiększenie wydajności w firmie Skuteczność niektórych praktyk wymaga jednak osiągnięcia masy krytycznej, aby przełożyły się na rzeczywisty sukces przedsiębiorstwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t85008.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/podatek;od;abonamentu;medycznego;oznacza;nizsza;pensje,20,0,950292.html) Za ten przywilej zapłacisz z własnej pensji Opodatkowanie opieki medycznej fundowanej pracownikowi przez pracodawcę oznacza dla pracownika niższą pensję netto.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)