Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak obliczyć urlop uzupełniający?

0
Podziel się:

Wątpliwości dotyczące liczby dni urlopowych mogą dotyczyć pracowników, w momencie, gdy ich staż pracy przekracza 10 lat.

Jak obliczyć urlop uzupełniający?
(Georgy Pchemyan/Dreamstime.com)

Pracownikowi ze stażem do 10 lat pracy przysługuje 20 dni urlopu. Później zyskuje prawo do kolejnych 6 dni. To może rodzić wątpliwości z prawidłowym wyliczeniem urlopu, jeśli prawo do dłuższego urlopu nabywa on w innym terminie, niż 1 stycznia.

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, do którego prawo - za wyjątkiem pierwszego roku pracy zawodowej - nabywane jest 1 stycznia każdego roku za ten rok. Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

  • 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
    • 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Pracownikowi należy się we wrześniu 2011 r. urlop uzupełniający w wymiarze 6 dni. Jeżeli pracownik do tej pory nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego za dany rok we wrześniu 2011 r. przysługiwać mu będzie prawo do 26 dni.

Przepisy urlopowe nie przewidują proporcjonalnego pomniejszania urlopu uzupełniającego. Prawo do urlopu w zwiększonym wymiarze w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabywa prawo do wyższego wymiaru urlopu, powstaje nie z początkiem roku, a w terminie zaistnienia okoliczności powodującej podwyższenie wymiaru.

Pracownikowi, który wykorzystał urlop za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze przysługuje urlop uzupełniający. Niezależnie od miesiąca nabycia prawa do urlopu uzupełniającego przysługuje 6 dni tego urlopu wynikających z różnicy między wyższym jego wymiarem (26 dni) a wymiarem niższym (20 dni).

Podstawa prawna

  • Art. 158 Kodeksu pracy.
    • § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. nr 2, poz. 14 ze zm.).
Czytaj więcej na temat udzielania urlopów
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t75902.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/niewykorzystany;urlop;pracownika;jakie;konsekwencje,145,0,877969.html) Niewykorzystany urlop pracownika. Jakie konsekwencje? Pracodawca nie może narzucić pracownikowi wykorzystania zaległego urlopu w wyznaczonym przez prawo terminie. Rząd szykuje jednak zmiany.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t82373.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kiedy;nie;mozna;skorzystac;z;urlopu;na;zadanie,84,0,816980.html) Kiedy nie można skorzystać z urlopu na żądanie Pracodawca może odmówić udzielenia urlopu na żądanie, a jeśli w takiej sytuacji pracownik nie stawi się w pracy, może wobec niego wyciągnąć konsekwencje służbowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/248/t85240.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/umowa;zlecenia;w;trakcie;urlopu;bezplatnego,141,0,799629.html) Umowa zlecenia w trakcie urlopu bezpłatnego Takie rozwiązanie wiąże się z koniecznością odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)