Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak prawidłowo rozliczać czas pracy pracowników?

0
Podziel się:

W pewnej firmie czas pracy pracowników jest rozliczany na podstawie pięciodniowego tygodnia pracy, ale co dwa tygodnie wypada sześciodniowy tydzień pracy (praca w sobotę, czyli co dwa tygodnie wychodzą 44 godziny w tygodniu, a nie 40). Jak poprawnie to rozliczać? Czy w tym wypadku należy pracownikom płacić za nadgodziny?

Jak prawidłowo rozliczać czas pracy pracowników?

W podanym przykładzie nie są niestety przestrzegane przepisy dotyczące czasu pracy. Oczywiście firma ma prawo funkcjonować 6 dni w tygodniu, ale pracownika obowiązują normy czasu pracy określone w Kodeksie pracy, czyli jego czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w tygodniu, w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy (z wyjątkami określonymi w Kodeksie pracy).

Oznacza to, że jeśli pracownik w danym tygodniu, w przyjętym w firmie okresie rozliczeniowym przepracuje 6 dni, to w innym tygodniu w tym samym okresie rozliczeniowym powinien przepracować już tylko 4 dni. W ten sposób zostanie zachowana zasada przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (4 dni pracy w jednym tygodniu i 6 dni pracy w innym tygodniu w tym samym okresie rozliczeniowym przeciętnie daje po 5 dni pracy w każdym tygodniu przyjętego okresu rozliczeniowego).

Monika Frączek, ekspert Portalu FK, przypomina, że pracą w godzinach nadliczbowych jest nie tylko praca wykonywana ponad dobową normę czasu pracy, ale także ponad normę średniotygodniową (czyli przez więcej niż przeciętnie 40 godzin na tydzień w danym okresie rozliczeniowym).
Należy podkreślić, że pracodawca nie może zupełnie dowolnie polecać pracy w nadgodzinach. Kodeks pracy stanowi bowiem, kiedy taka praca jest dopuszczalna.

W razie kontroli przez Państwową Inspekcję Pracy pracodawcy grozi za takie przewinienie kara grzywny. Kodeks pracy stanowi bowiem, że naruszanie przepisów o czasie pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika podlegającym karze grzywny.

W celu uniknięcia nieprzyjemności ze strony Państwowej Inspekcji Pracy radzimy przede wszystkim zrekompensować pracownikom dotychczas wykonaną pracę w godzinach nadliczbowych, zgodnie z zasadami przewidzianymi w Kodeksie pracy. Rekompensata taka może nastąpić na dwa sposoby:
- poprzez wypłacenie pracownikom wynagrodzenia z dodatkiem za godziny nadliczbowe (w przypadku pracy w sobotę będzie to dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia
- poprzez udzielenie czasu wolnego.

Nie ochroni to jednak firmy przed ewentualnym zarzutem ze strony inspektora pracy nieprzestrzegania przepisów dotyczących norm czasu pracy i przepisów stanowiących o możliwości powierzania pracy w godzinach nadliczbowych, ale przynajmniej zaspokojone zostaną roszczenia pracowników o rekompensatę pracy w godzinach nadliczbowych.

„Jeżeli firma musi pracować co jakiś czas przez 6 dni w tygodniu, można to osiągnąć, dzieląc pracowników np. w taki sposób, że część z nich co 2 tygodnie pracuje w danym okresie rozliczeniowym w soboty i ma wolne poniedziałki (czyli pracują w danym okresie rozliczeniowym przez 5 dni w tygodniu, w tym co 2 tygodnie są to dni: wtorek – sobota), a pozostali również przez 5 dni w tygodniu tylko w dniach poniedziałek – piątek.

W następnym okresie rozliczeniowym można opracować rozkład czasu pracy np. tak, aby ci pracownicy, którzy wcześniej co 2 tygodnie mieli wolne poniedziałki, tym razem mieli wolne soboty. W ten sposób zakład pracy będzie działał co pewien okres przez 6 dni w tygodniu, ale w odniesieniu do pracowników nie zostanie naruszona wynikająca z Kodeksu pracy zasada pracy w pięciodniowym tygodniu pracy” – radzi Monika Frączek – ekspert Portalu FK.
źródło:
Portal FK

prawo pracy
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)