Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak rozliczyć PIT-11? Informacja o dochodach podatnika

0
Podziel się:

PIT-11 jest informacją o dochodach podatnika. Taką informację dostaje Urząd Skarbowy i podatnik od płatnika. Płatnik musi przesłać taką informację, przygotowując po jednym egzemplarzu dla każdego adresata.

Deklarację PIT-11 rozliczymy elektronicznie
Deklarację PIT-11 rozliczymy elektronicznie (Shutterstock.com, shutterstock.com)

Zeznanie podatkowe, które składamy do końca kwietnia, jest podstawą do prawidłowego rozliczenia z urzędem skarbowym podatku dochodowego, czyli kwoty, którą trzeba zapłacić. Jest zależna od tego, ile zarobiliśmy.

Druk PIT-11 – do czego jest potrzebny?

Druk PIT-11 jest obok PIT-8C, PIT-4R, PIT-8AR takim dokumentem, który trzeba sporządzić wyłącznie w formie elektronicznej i wysłać do końca stycznia do urzędu skarbowego. Podatnikowi druk PIT-11 trzeba przygotować do końca lutego.

Innymi słowy, PIT-11 będzie potrzebny do tego, żeby wypełnić swoje zeznanie podatkowe. Taki dokument powinno się otrzymać od pracodawcy lub zleceniodawcy. W przypadku, gdy pracowało się w kilku miejscach, to z każdego z nich powinno się otrzymać dokumenty. PIT-11 zawiera informacje o przychodach, kosztach i zyskach.

Rozliczenie podatków

Najpopularniejszym sposobem rozliczenia podatków jest rozliczanie na zasadach ogólnych, czyli z wykorzystaniem tzw. progów podatkowych zgodnie ze skalą podatkową.

Próg podatkowy jest konkretną wartością procentową, stosowaną do tego, by obliczyć wysokość podatku dochodowego. Jeśli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, może rozliczać się skalą podatkową albo rozliczać na zasadzie ryczałtu. Ryczałt dotyczy np. osób, które uzyskują przychody z najmu. Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, to możemy rozliczać się też kartą podatkową albo podatkiem liniowym. Jednak zdecydowanie najpopularniejszą opcją jest rozliczenie według skali podatkowej:

  • 18% – próg podatkowy pierwszy,
  • 32% – próg podatkowy drugi.

Pierwszy próg podatkowy dotyczy podatników, którzy zarobili w ciągu roku nie więcej niż kwotę 85528 zł. Jeśli kwota ta zostanie przekroczona, podatek musi być rozliczony zgodnie z drugim progiem podatkowym.

Wypełnienie i złożenie PIT-11

Jak już wspomnieliśmy, podstawą do rozliczenia zeznania podatkowego jest PIT-11. Może zdarzyć się, że dane w PIT-11 nie są zgodne z rzeczywistością, a pracownik otrzymał inne wynagrodzenie niż to wykazane na formularzu PIT-11 albo też ma inne koszty uzyskania przychodu. W takiej sytuacji w zeznaniu podatkowym trzeba wykazać te wartości, które zostały otrzymane w rzeczywistości.

W przypadku PIT-11 ważne jest, by był on wystawiony terminowo. Jeśli zdarzy się, że PIT-11 dotrze do nas z opóźnieniem, ale jest zgodny z danymi, które wpisaliśmy do zeznania podatkowego, to nie trzeba nic robić. W sytuacji gdy dane wpisaliśmy błędnie, trzeba będzie przygotować korektę zeznania podatkowego PIT. Żeby poprawić błąd, wystarczy wysłać nową deklarację podatkową jako korektę zeznania. Przepisy pozwalają skorygować rozliczenie roczne, ale tylko w sytuacji, gdy nie toczy się wobec nas kontrola podatkowa. Oczywiście w takiej sytuacji urząd przyjmie dokument korekty zeznania, ale nie odniesie ona żadnych skutków prawnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)