Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak ustalić kody PKD?

0
Podziel się:

Zakładając działalność gospodarczą, trzeba wybrać kody PKD, które opisują, czym przedsiębiorstwo będzie się zajmowało. Jak dobrać kody PKD? Gdzie je znaleźć i czy kod PKD jest "raz na zawsze"?

Kody PKD pozwalają na określenie profilu działalności danej firmy
Kody PKD pozwalają na określenie profilu działalności danej firmy (pixabay.com / CC0)

PKD - co to jest?

PKD to Polska Klasyfikacja Działalności. To katalog, który określa rodzaje działalności, które mogą być prowadzone w naszym kraju.

Spis używany jest w sporej części do celów statystycznych. Składa się z 21 sekcji i 99 działów. Jeśli przedsiębiorca chce założyć firmę, musi podać kody PKD najlepiej dopasowane do jego działalności. Trzeba pamiętać, że można podać tyle kodów PKD, ile chcemy. W internecie można znaleźć sporo wyszukiwarek kodów PKD, które pomogą dokonać wyboru odpowiedniego kodu.

Po co wybierać kod PKD?

Gdy zakładamy firmę, wybieramy kody PKD. Powinny one jak najdokładniej określać to, czym będzie zajmowała się nasza firma. Oczywiście nie jest to w żaden sposób weryfikowane, dlatego możemy też wybrać kody, które nie są bezpośrednio związane z działalnością. Można wybrać nawet takie, które raczej nie będą używane. Mamy tu pełna dowolność. To, co jest szczególnie istotne, to tzw. przeważający kod PKD. Zawsze będzie nim pierwszy kod PKD wpisany do zgłoszenia CEIDG. Taki kod pomaga zorientować się, czym faktycznie firma się zajmuje. Jeśli chcemy poszerzyć działalność, rozwijając się na nowych polach, albo też zmienić profil firmy, trzeba będzie wpisać nowe kody PKD, przy okazji aktualizacji CEIDG.

Kiedy kod PKD jest ważny?

Dowolność w wyborze kodów PKD pozwala sądzić, że ich znaczenie jest niewielkie. Nic bardziej błędnego. Szczególną rolę kody PKD mogą odegrać, gdy staramy się o dofinansowanie lub kredyt w banku. Instytucje finansowe często określają ryzyko kredytowe na podstawie kodu PKD. Dobrze jest więc zawsze używać takich kodów, które faktycznie opisują profil działalności firmy.

Jeśli zakres działania jest trudny do przypisania dla konkretnego kodu, warto wtedy zdecydować się na wybór najbardziej zbliżonych do charakteru wykonywanych czynności.

Kod PKD może też wpływać na formę opodatkowania. Chodzi tu np. o możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jak znaleźć odpowiedni kod PKD?

Kody PKD są podzielone na sekcje. Każda sekcja odpowiada konkretnym obszarom biznesu. Przypisano im litery od A do U. Pozostałą część stanowi pięć znaków, które określają kolejno:

  • sekcję,
  • dział,
  • grupę,
  • klasę,
  • podklasę.

W wyborze kodu PKD pomagają wyszukiwarki internetowe. Działają one w prosty sposób. Jeśli wpiszemy określone słowo określające działalność, wyszukiwarki dobierają kody PKD, które odpowiadają opisowi konkretnej dziedziny działalności gospodarczej. Wykaz kodów PKD znajduje się też na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

W wyjątkowych przypadkach, gdy przedsiębiorca nie jest w stanie określić dokładnie kodów PKD, może poprosić o wydanie interpretacji indywidualnej. Zajmuje się tym Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Instytucja pomoże dobrać kod PKD, który wskazuje w sposób najbardziej odpowiedni rodzaj prowadzonej działalności.

Jak zmienić kod PKD?

Warto wiedzieć, że kody PKD nie są wybierane raz na zawsze. Przedsiębiorca może dokonać ich zmiany w każdym czasie. Może zrezygnować z kilku kodów, może dodać nowe. Wszystko zależy po prostu od okoliczności, w których zmienia kody PKD. Dobrym sposobem jest wpisać "na zapas" trochę więcej kodów. Ich liczba może być bowiem nieograniczona. Jeśli chcemy zmienić kody PKD, wystarczy złożyć aktualizację na formularzu CEIDG, tym samym, którego używamy do rejestracji działalności gospodarczej.

działalność gospodarcza
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)