Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak uzyskać klauzulę wykonalności?

1
Podziel się:

Nadanie klauzuli wykonalności umożliwia rozpoczęcie procedury egzekucji. Bez klauzuli wykonalności trudniej wierzycielowi dochodzić swoich praw. Klauzula wykonalności dotyczy najczęściej nakazu zapłaty.

Klauzula wykonalności to akt sądowy, który pozwala na wykonanie egzekucji
Klauzula wykonalności to akt sądowy, który pozwala na wykonanie egzekucji (pixabay.com / CC0)

Jak ją uzyskać? Kto ją wydaje?

Czym jest klauzula wykonalności?

W sytuacji, gdy dłużnik nie kwapi się ze spłatą zobowiązań, można udać się sądu, by odzyskać swoje należności. Nawet jeśli sąd wyda orzeczenie (wyrok, nakaz zapłaty)
, który jest tytułem egzekucyjnym, nie możesz jeszcze rozpocząć egzekucji (np. poprzez komornika). Żeby tak się stało, sąd musi wydać klauzulę wykonalności. Dopiero wtedy staje się tytułem wykonawczym.

Klauzula wykonalności jest aktem sądowym, który stwierdza, że tytuł egzekucyjny, który się uzyskało, spełnia wszystkie wymagania prawne i może być podstawą egzekucji. Mówiąc inaczej, potwierdza wyrok sądowy i zezwala na wykonanie egzekucji.

Kto nadaje klauzulę wykonalności?

Główna zasada przewiduje, że klauzula wykonalności nadawana jest wyłącznie na wniosek wierzyciela. W związku z tym, jeśli chcesz ją uzyskać, musisz złożyć wniosek, żeby sąd ją wydał. W przypadku niektórych postępowań klauzula wykonalności nadawana jest z urzędu. Dotyczy to spraw, których zakres jest związany z prawem pracy albo w sprawach alimentacyjnych. Jeżeli nakaz zapłaty wydano w trybie elektronicznego postępowania upominawczego, to od razu jest on wyposażony w klauzulę wykonalności. Twoim zadaniem będzie jednak złożyć wniosek do sądu, by został on dostarczony. A czym z technicznego punktu widzenia jest klauzula wykonalności? Jest to pieczęć sądowa z odpowiednią treścią z podpisem sędziego albo referendarza.

Klauzula wykonalności nadawana jest przez ten sąd, który prowadził postępowanie. W większości przypadków będzie to sąd I instancji. W sytuacji, gdy do uprawomocnienia wyroku doszło dopiero w II instancji, to do tego właśnie sądu trzeba wystąpić z wnioskiem, by wydał klauzulę wykonalności.

Kiedy można złożyć wniosek o klauzulę wykonalności?

Klauzula wykonalności może być wydana wyłącznie do prawomocnych orzeczeń lub gdy podlegają one wykonaniu natychmiastowemu. Mowa tutaj o przypadku, gdy od nakazu nie ma już odwołania. Nakaz uprawomocnia się po dwóch tygodniach od doręczenia do dłużnika, gdy ten go nie zaskarży.

Ile kosztuje nadanie klauzuli wykonalności?

Klauzula wykonalności do tytułu egzekucyjnego, który jest orzeczony przez sąd, nie wymaga wnoszenia ani opłaty sądowej, ani kancelaryjnej. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, gdy jako jedna ze stron postępowania otrzymałeś z sądu odpis tytułu egzekucyjnego. Gdy do wniosku nie dołączono odpisu orzeczenia, trzeba będzie o niego poprosić. Sporządzenie odpisu z klauzulą wykonalności wymagać będzie uregulowania opłaty kancelaryjnej w wysokości 6 zł za każdą rozpoczętą stronę.

Ile trwa nadanie klauzuli wykonalności?

Prawo przewiduje, że klauzula powinna być nadana bezzwłocznie, nie później w trzy dni od złożenia wniosku.

Poniżej wzór wniosku o nadanie klauzuli wykonalności:

.........., dn.........

Do Sądu Rejonowego

...........................................

_ Wierzyciel: _Jan Kowalski,

zam. .............................................

_ Dłużnik: _Adam Nowak,

zam................................................

Sygn. akt........................

WNIOSEK

o nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności

Wnoszę o:

1) nadanie klauzuli wykonalności prawomocnemu wyrokowi Sądu ...................................z dnia ................................, w sprawie o sygn. akt..............................

2) doręczenie mi tytułu wykonawczego, obejmującego odpis wyroku zaopatrzonego w klauzulę wykonalności.

_ Jan Kowalski _

msp
poradnik seo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Logicznie m
3 lata temu
Tak i znowu trzeba dodatkowo sięgać do portfela choć napisałam że proszę o orzeczenie sądowe z klauzula wykonalności zaplacilam20 zł i klauzuli nie dostałam