Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć agencję pracy?

1
Podziel się:

Rynek pracownika powoduje, że firmom coraz trudniej znaleźć fachowców do pracy. Wszystko to sprawia, że sporym zainteresowaniem cieszą się agencje pracy. Jak założyć taką firmę i czy to dobry biznes?

Agencje pracy jest pośrednikiem zajmującym się rekrutacją pracowników
Agencje pracy jest pośrednikiem zajmującym się rekrutacją pracowników (GlobalStock/iStockphoto)

Problem ze znalezieniem pracowników sprawia, że coraz więcej firm podejmuje współpracę z zewnętrznymi partnerami specjalizującymi się poszukiwaniu specjalistów. Takie firmy to agencje pośrednictwa pracy. Zajmują się one przede wszystkim poszukiwaniem pracowników.

Co to jest agencja pracy?

Agencja pracy to firma, która oferuje usługi związane m.in. z pośrednictwem w poszukiwaniu pracowników na stałe czy do pracy tymczasowej. Agencje specjalizują się też w doradztwie personalnymi. Pośrednictwo pracy polega na pomaganiu pracodawcom pozyskać pracowników o określonych kwalifikacjach zawodowych.

Wymagania związane z agencją pośrednictwa pracy

Prowadzenie agencji pośrednictwa pracy jest uregulowane wieloma przepisami. Podstawowymi obowiązkiem jest konieczność wpisu do rejestru podmiotów, które zajmują się zatrudnianiem.

Taki wpis nie jest konieczny tylko w określonych sytuacjach. Nie muszą go mieć firmy, które:

  • zajmują się poszukiwaniem pracowników, którzy będą pracować w zamian za naukę języka;
  • prowadzą bazy ogłoszeń o miejscach pracy;
  • organizują praktyki absolwenckie.

Jeśli ktoś chce założyć agencję pośrednictwa pracy, to musi wiedzieć, że można ją prowadzić w dowolnej formie, poza spółką partnerską, która zarezerwowana jest dla wolnych zawodów.

Agencja pracy jak każda inna firma może rozliczać podatek na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Ryczałt dostępny jest dla agencji, które będą oferowały zwykłe pośrednictwo pracy. Jeśli agencja będzie działać w sposób tradycyjny, musi mieć lokal, w którym będzie prowadzona działalność. W sytuacji, gdy agencja świadczyć będzie głównie usługi online, stacjonarne biuro nie jest wymagane.

Wpis agencji pracy do rejestru kosztuje 200 zł. Agencja wpisywana jest do Rejestru Agencji Zatrudnienia w ciągu tygodnia od złożenia kompletnego wniosku. Potwierdzeniem wpisu jest certyfikat. Agencja będzie miała taki jeden lub dwa, w zależności od usług, które chce świadczyć.

Jeśli będzie się zajmować np. pracą tymczasową, zostanie wydany jeden dokument. Gdy dodatkowo zaoferuje doradztwo personalne, certyfikaty będą dwa. Wiąże się to też z tym, że i opłata będzie wyższa – wyniesie 400 zł.

Agencja pracy – świadczone usługi

W sytuacji, gdy agencja chce świadczyć usługi poradnictwa zawodowego, jest zobowiązana zatrudnić pracowników, którzy mają wykształcenie wyższe magisterskie oraz legitymują się przynajmniej rocznym doświadczeniem w pracy jako doradca zawodowy lub personalny w publicznych organizacjach związanych z zatrudnieniem.

Do końca stycznia każdego roku agencja jest zobowiązana do przedstawienia raportu z działalności. W raporcie musi się znaleźć między innymi informacja o tym, ile osób podjęło pracę, kto skorzystał z usług agencji itd.

Jeśli agencja pracy chce szukać dla chętnych zatrudnienia poza granicami kraju, może pobierać od nich za to opłaty. Muszą one jednak być związane z faktycznie poniesionymi kosztami związanymi z organizacją pracy za granicą. Chodzi tu np. o koszty wiz, czy niezbędnych badań albo tłumaczeń dokumentów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Magda z gremi...
4 lata temu
Aby założyć agencję pracy, szczególnie z myślą o obcokrajowcach, należy miec spory kapitał zabezpieczający i duże doświadczenie w tej branży. Nie da się tego robić z komputera na kolanie. my robimy to już 10 lat, a do tego #DabmyoPracowników !