Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć firmę sprzątającą?

0
Podziel się:

W przypadku prowadzenia firmy sprzątającej nie wymaga się spełnienia określonych warunków ani nabycia specjalnej koncesji czy też licencji. Firma sprzątająca może oferować swoje usługi nie tylko firmom, lecz również osobom prywatnym.

Firma sprzątająca świadczy usługi porządkowe
Firma sprzątająca świadczy usługi porządkowe (pixabay.com / CC0)

Gdy żyjemy pełną parą, a nasz tryb życia jest bardzo aktywny, to może się zdarzyć, że nie znajdziemy czasu na podstawowe czynności, jakimi jest sprzątanie, dlatego warto czasem spojrzeć na to od strony przedsiębiorcy i pomyśleć nad założeniem firmy sprzątającej. Taka firma mogłaby z powodzeniem oferować swoje usługi nie tylko firmom, lecz również prywatnym osobom. Aktualnie w Polsce popularność firm sprzątających dosyć znacznie wzrasta. Jak więc założyć firmę sprzątającą?

Czym charakteryzuje się firma sprzątająca?

Często sprzątanie kojarzone jest z niewdzięczną pracą, to mało popularny i rozumiany zawód. Jednak jest to bardzo mylnym skojarzeniem, dlatego, że utrzymywanie czystości i życie w higienie to jedna z podstawowych potrzeb w życiu każdego człowieka. Wszędzie dokądkolwiek się udamy, czy to toalety publiczne, czy dworce, kina, hotele, dobrą kondycję tych instytucji poznajemy, patrząc na czystość ich pomieszczeń.

Firma sprzątająca podejmuje się czynności, które związane są z oferowaniem usług porządkowych, często utrzymywania czystości oraz pielęgnacji terenów. Tego typu czynności zlecane są najczęściej przez placówki publiczne jak szkoły, banki, urzędy oraz inne instytucje. Jednak coraz częściej, ze względu na dosyć aktywne życie i jego tempo, decydują się na tego typu usługi osoby prywatne. Dlatego, też firma sprzątająca może okazać się wspaniałym rozwiązaniem, na to, by nasze miasto lśniło czystością i było dobrą wizytówką dla odwiedzających nas osób, a i też doskonale zasilić nasz domowy budżet.

Jakie wymagania obejmuje prowadzenie firmy sprzątającej ?

W przypadku prowadzenia firmy sprzątającej nie wymaga się spełnienia określonych warunków, czy też posiadania odpowiednich kwalifikacji, doświadczenia itd. Firma taka nie potrzebuje nabycia specjalnej koncesji czy też licencji, gdyż nie jest to wymagane prawnie.

Firma sprzątająca – jaka forma ?

Firmę sprzątającą można prowadzić w dowolnej formie, może być to jednoosobowa działalność gospodarcza, oraz spółki takie jak cywilna, jawna oraz spółka z o.o.

Jak w praktyce założyć firmę sprzątającą ?

Gdy zdecydujemy się już na wybór odpowiedniej formy prowadzenia działalności gospodarczej, niezwłocznie należy ją zarejestrować. Gdy zdecydowaliśmy się na jednoosobową działalność gospodarczą lub też spółkę cywilną musimy dokonać zgłoszenia na formularzu CEIDG-1, taki formularz składamy w urzędzie miasta czy też gminy osobiście. Możemy również złożyć go elektronicznie, wraz z podpisem kwalifikowanym lub bez, poprzez profil zaufany ePUAP. Formularz możemy również posłać listem poleconym, gdzie podpis poświadczony jest notarialnie. Gdy składamy formularz listem poleconym, wówczas dobrze jest, gdy udamy się do urzędu i potwierdzimy swoją tożsamość.

Gdy już złożymy wniosek, zyskamy wpis do centralnej ewidencji działalności gospodarczej, a to uzdolni nas do uzyskania NIP-u, oraz nadania nam numeru REGON. Uzyskanie takiego wpisu jest bezpłatne. Gdy wybierzemy prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki jawnej lub z o.o., to musimy pamiętać, by złożyć wniosek o wpis do rejestru KRS.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)