Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć własną firmę? Garść wskazówek dla niedoświadczonych

6
Podziel się:

Własna firma to dla wielu osób sposób na życie. Najprostszym sposobem jest uruchomienie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dowiedz się, jak najłatwiej założyć własną firmę.

Jedynie kilka rodzajów działalności nie wymaga rejestracji
Jedynie kilka rodzajów działalności nie wymaga rejestracji (pixabay.com / CC0)

Własna firma to dla wielu osób sposób na życie. Najprostszym sposobem jest uruchomienie jednoosobowej działalności gospodarczej. Dowiedz się, jak najłatwiej założyć własną firmę.

Własna firma – działalność gospodarcza

Chcąc założyć firmę, dobrze jest zapoznać się z definicją działalności gospodarczej. Zakłada ona, że działalnością gospodarcza jest każde działanie polegające na wytwarzaniu, budowaniu, czy handlu, a także działalność zawodowa, która jest wykonywana w sposób zorganizowany. Istotną tej definicji jest właśnie regularność i zorganizowanie działań, a także to, że trzeba ją prowadzić na własny rachunek. Istotne jest też to, żeby była związana z możliwością osiągnięcia dochodów.

Nierejestrowana działalność gospodarcza

Warto wiedzieć, że dla części biznesów nie ma obowiązku rejestracji w spisach przedsiębiorców. Wtedy nie ma konieczności płacenia składek ZUS, rozliczania zaliczek na podatek dochodowy, jak również prowadzenia skomplikowanej księgowości. Wystarczy, że będzie prowadzona prosta ewidencja sprzedaży. Bez obowiązku rejestracji można prowadzić:

  • agroturystykę;
  • produkcję wina, organizowaną przez rolników;
  • handel detaliczny prowadzony przez rolników.

Poza tymi przykładami każda inna firma musi być koniecznie zgłoszona. Prowadzenie działalności bez rejestracji grozi karą ograniczenia wolności albo karą grzywny.

Jak się rejestruje jednoosobową działalność gospodarczą?

Żeby otworzyć firmę, trzeba ją wpisać do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Taka rejestracja nic nie kosztuje. Może być dokonana przez internet lub podczas bezpośredniej wizyty w urzędzie miasta lub gminy. Jeśli rejestracji dokonuje się w formie elektronicznej, to trzeba ją potwierdzić poprzez konto ePUAP.

Nazwa firmy

Założenie firmy wiąże się z koniecznością wymyślenia i podania we wniosku nazwy firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej w nazwie musi być imię i nazwisko przedsiębiorcy.

Kody PKD działalności

Podczas rejestracji trzeba będzie też, w formularzu CEIDG podać odpowiednie kody PKD. PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacja Działalności. Kody PKD przydają się głównie w systemie REGON. Każdy przedsiębiorca jest zobowiązany do wybrania kodów PKD, takich, które jak najlepiej charakteryzują to, czym będzie zajmować się firma.

Złożenie wniosku CEIDG powoduje, że jednocześnie dokonuje się zgłoszenia jako płatnika składek w ZUS. W takiej sytuacji ZUS za przedsiębiorcę przygotowuje odpowiednie zgłoszenie, korzystając z formularza ZUS ZFA.

Zgłoszenie do ubezpieczenia społecznego

Przedsiębiorca musi też wypełnić obowiązek związany ze zgłoszeniem się do ubezpieczenia społecznego. Jest na to tydzień, który liczymy do dnia, w którym rozpoczęto działalność. Żeby dokonać takiego zgłoszenia, trzeba złożyć w ZUS druk ZUS ZUA (w przypadku wyboru ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego) lub ZUS ZZA (jeżeli przedsiębiorca wybiera tylko składkę zdrowotną). W tym drugim przypadku konieczne będzie ubezpieczenie z innego źródła. Chodzi tu np. o to, że przedsiębiorca dodatkowo zatrudniony jest w innym miejscu na podstawie umowy o pracę.

Telefoniczna rejestracja firmy

Od niedawna jest jeszcze jedna dodatkowa możliwość. Uruchomienie firmy jest możliwe przez telefon. Żeby skorzystać z usługi, która pozwala zarejestrować firmę, wystarczy wybrać 801 055 088 i podczas rozmowy z konsultantem podać wszystkie dane niezbędne do uruchomienia firmy. Konsultant wypełnia wniosek za przedsiębiorcę, a na koniec rozmowy przekazuje specjalny kod. Trzeba z nim zgłosić się do urzędu miasta. Dzięki skorzystaniu z kodu łatwiej będzie wyszukać w bazie* wniosek o założenie firmy*. Urzędnik go wydrukuj, a przedsiębiorca będzie musiał tylko się na nim podpisać. W tym momencie firma zostaje zarejestrowana.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(6)
Leszek
3 lata temu
Zdecydowałem się na pomoc Eurokadry Expert - zajmują się księgowością mojej firmy, a ja mam wystarczająco dużo czasu na rozwój i rodzinę.
Zina
4 lata temu
u mnie się sporo zmieniło i teraz współpracuję z biurem rachunkowym GAMA Grabowskich i jestem zadowolona, rzetelna firma godna polecenia
opiekunnestba...
4 lata temu
Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank pl/franczyza Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
Rohan
4 lata temu
Jak dla mnie najlepsza opcja to korzystanie z biura rachunkowego. Sam korzystam z usług biura GAMA na Białołęce. Zawsze wszystkie rozliczenia wykonywane są na czas, nigdy też nie zdarzyła się jakakolwiek pomyłka
remek
4 lata temu
moim zdaniem najważniejsza jest reklama i rozpromowanie firmy. polecam odwiedzić targi w Nadarzynie między 13-15 lutego. Remadays są to największe w Europie targi reklamy i poligrafii. tam napewno znajdziesz odpowiedź na wszystkie swoje pytania a i jest to okazja do poznania naprawde świetnych specjalistów z tej branży.