Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak zarabiać na YouTube? Podstawy korzystania z platformy w celach zarobkowych

1
Podziel się:

Coraz więcej ludzi korzysta z platformy YouTube, nie tylko jako osoby, które oglądają zamieszczone na niej materiały ale też jako twórcy, którzy na swoich produkcjach zarabiają. Jak zarabiać na YouTube? Czy jest to trudne?

YouTube to obecnie jedna z najpopularniejszych platform pozwalających na zarabianie na videoblogach
YouTube to obecnie jedna z najpopularniejszych platform pozwalających na zarabianie na videoblogach (Flickr.com/Rego-d4u.hu/(CC BY-SA 2.0))

Zarabianie na platformie YouTube związane jest z koniecznością zbudowania własnej marki. Trudno zarobić produkując jeden film. Trzeba to robić systematycznie i z pełnym zaangażowaniem. Żeby zarabiać na blogu, dobrze jest określić swoją grupę docelową i skupić się na jednej tematyce, która najlepiej będzie wypełniała potrzeby tej właśnie grupy.

Jakie filmy na YouTube zarabiają?

Dobrze jest tworzyć filmu, w tematach, które cię pasjonują. Wtedy dość łatwo podzielić się wiedzą. Sam materiał będzie też ciekawszy, gdy będziesz opowiadać o tym, co cię interesuje.

Według tych zasad swojego videobloga uruchomiła np. Red Lipstick Monster, która zajmuje się poradnictwem związanym z makijażem. Testuje też nowe kosmetyki. Są też blogi kulinarne, na których znajdują się przepisy na wyśmienite dania. Innym z przykładów dobrze zarabiających na videoblogach jest Radosław Kotarski. Stworzył on kanał Polimaty poświęcony historii. Stał się tak sławny, że dostał swój program w telewizji, gra w reklamach i założył własne, bardzo dobrze prosperujące wydawnictwo.

Co zrobić, żeby zarabiać na YouTube?

Zarabianie na YouTube będzie możliwe po spełnieniu określonych wymagań. Przede wszystkim tworzone materiały muszą mieć bardzo dobrą jakość. Kadry muszą być dobrze ustawione, a dźwięk słyszalny. Specyfika YouTube'a oparta jest na tym, że najpierw budujemy swoją markę jako eksperta, a dopiero później zwracamy się ku reklamodawcom. Dobrze, jeśli traktujemy użytkowników jak partnerów. Warto więc zachęcać ich, by komentowali filmy, a także wchodzili w dyskusje.

Formalności związane z zarabianiem na YouTube

Gdy zbierzesz sporą widownię i będziemy mieli dobrą interakcję, musisz przystąpić do partnerskiego programu YouTube. Umożliwia to wyświetlanie reklam przy twoich filmach. Ty będzie z tych reklam czerpał dochody. Warto pamiętać, by systematyczne dodawać nowe treści video. Dzięki temu wzrośnie liczba wejść, a także podniesie się zaangażowanie.

Ile można zarobić na YouTubie?

Dość trudno odpowiedzieć na pytanie ile dokładnie można zarobić, publikując na YouTubie. Niechętnie mówią o tym twórcy z YouTube'a, danych takich nie chce zbyt chętnie udostępniać Google. Zarobki na YouTubie zależą w dużej mierze od popularności, ale i od rodzaju reklamy, jaka będzie wyświetlana na kanale. Google, który jest* właścicielem YouTube'a*, umieszcza w serwisie różne formy reklam:

  • reklama pre-roll to krótkie spoty reklamowe. Trwają one co najwyżej kilkanaście sekund. Wyświetlane są przed uruchomieniem materiału wideo, a odbiorca nie można ich zatrzymać;
  • reklamy wizualne, które umieszcza się w prawym górnym rogu ekranu;
  • reklamy znajdujące się na dolnym pasku;
  • reklamy, które pojawiają się w trakcie trwania filmu.

Dobrym sposobem na zarabianie na YouTubie jest też współpraca partnerska z markami. Jest to jednak rozwiązanie przeznaczone dla tych twórców, którzy mają spore zasięgi i dużą grupę odbiorców. Marki płacą wtedy za wspominanie o marce, za używanie jego produktów, a także za przygotowanie filmy nawiązującego do konkretnej marki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Jan
5 lata temu
Ciekawe