Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak zostać taksówkarzem? Wymagania i sposób rozliczenia

4
Podziel się:

Wśród pomysłów na prosty biznes bardzo często pojawiają się pytania o to, jak zostać taksówkarzem i jak na tym zarabiać? Oto kilka wskazówek, jak zostać taksówkarzem.

Żeby starać się o licencję taksówkarza, trzeba spełniać szereg wymagań i zdać egzamin
Żeby starać się o licencję taksówkarza, trzeba spełniać szereg wymagań i zdać egzamin (MichaelGaida, pixabay.com (CC public domain))

Działalność taksówkarska to działalność zarobkowa, której celem jest płatny transport samochodem osobowym z jednego miejsca do wyznaczonego przez klienta. Najczęściej opłata za przejazd ustalana na jest na podstawie liczby przejechanych kilometrów. Taksówka to pojazd, który jest przeznaczony do przewożenia osób i ich bagażu.

Jakie wymagania musi spełnić przyszły taksówkarz?

Żeby prowadzić firmę związaną z przewozem osób trzeba:

  • skończyć 21 lat i mieć prawo jazdy kat. B;
  • posiadać zaświadczenie o tym, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych i psychologicznych do pracy;
  • skończyć szkolenie z zakresu transportu drogowego albo potwierdzić, że pracowało się pięć lat jako kierowca;
  • mieć prawo do dysponowania pojazdem;
  • posiadać zaświadczenie o niekaralności.

Formy opodatkowania – jaki rodzaj opodatkowania wybrać?

Przedsiębiorca, który stara się o licencję taksówkarza, musi mieć dobrą reputację. Musi też mieć licencję taksówkarską. W gminie, która ma powyżej 100 tys. mieszkańców może być wymagane odbycie egzaminu z topografii miejscowości, a także przepisów prawa miejscowego.

Dopuszczalne formy prowadzenia firmy TAXI

Taksówkarz ma prawo wybrać każdy rodzaj działalności oprócz spółki partnerskiej. Najpopularniejsza jest jednoosobowa działalność gospodarcza i spółka cywilna.

Jednoosobowa działalność gospodarcza to rodzaj działalności wykonywany samodzielnie. Firma ma tylko jednego właściciela. Może zatrudniać pracowników, nie wymaga się kapitału założycielskiego. Do momentu, gdy firma nie przekroczy obrotów 1 200 000 euro, nie musi prowadzić pełnej księgowości.

W przypadku pierwszej działalności taksówkarz może płacić preferencyjne stawki ZUS przez dwa lata od momentu jej założenia.

Taksówkarz i spółka cywilna

Spółkę cywilną można założyć, gdy taksówkarze prowadzę firmę rodzinną. Spółka cywilna opiera się na tym, że mamy przynajmniej 2 osoby fizyczne albo prawne. Każda z nich musi być wpisana do CEiDG. Za zobowiązania spółki każdy wspólnik odpowiada samodzielnie.

PKD dla firmy taksówkarskiej

W przypadku działalności taksówkarskiej najlepszym PKD będzie 49.32.Z – czyli działalność polegająca na przewozie indywidualnych pasażerów do ustalonych przez nich miejsc.

Co do podatków, zdecydowanie najlepszym modelem jest karta podatkowa. Ograniczeniem jest to, że można wykonywać tylko jedną działalność. Karta podatkowa nie pozwala na korzystanie z żadnych odliczeń. Gdy oprócz taksówki, jest jeszcze jakaś inna działalność, to warto rozliczać się w formie ryczałtu. W takim modelu nie będzie jednak można odliczać kosztów poniesionych na eksploatację samochodu.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

Tak jak w wielu innych działalnościach można spróbować z rozliczeniem na zasadach ogólnych. Jeśli dochód nie będzie wyższy niż 85 528 zł, to taksówkarz będzie musiał zapłacić podatek w wysokości 18 proc. dochodu. Gdy go przekroczy, podatek wyniesie 32 proc. od nadwyżki tego limitu.

Zasady ogólne są podstawową formą opodatkowania. Jeśli podatnik nie wybierze innej, to niejako z urzędu przypisywana jest mu taka metoda rozliczeń.

poradnik seo
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
adam
3 lata temu
prosilbym aby ktos mi podpowiedzial jak to jest z oplacaniem podatkow w taxi czy podatek odliczan jest od kwoty brutto czy od kwoty netto?
jacki
3 lata temu
jak start taxi to tylko z dotacją www.bizplanner.pl
mirek
3 lata temu
Skąd informacja, że trzeba mieć ukończone 21 lat? Jakaś podstawa prawna?
bocian
4 lata temu
Jeżeli taksówkarze mogą rozliczać się z US na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu to po jakiego grzyba muszą mieć kasę fiskalną w samochodzie??????????????