Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jakie wypadkowe od kwietnia?

0
Podziel się:

Niższą składkę wypadkową zapłacą przedsiębiorcy działający w branży pośrednictwa finansowego, hotele i restauracje.

Jakie wypadkowe od kwietnia?
(PAP/ EPA)

Od kwietnia niższą składkę wypadkową zapłacą przedsiębiorcy działający w branży pośrednictwa finansowego, hotele i restauracje. Firmy, które złożyły za 3 ostatnie lata ZUS IWA powinny otrzymać do 20 kwietnia informację, w jakiej wysokości opłacać będą składkę przez kolejne 12 miesięcy.

Od 1 kwietnia 2007 rozpoczyna się nowy rok dla składki wypadkowej. Co to oznacza dla przedsiębiorców?

Składka wypadkowa od 1 kwietnia 2007
Firmy zgłaszające do 9ciu ubezpieczonych Składka bez zmian – 1,80%
Firmy zgłaszające co najmniej 10ciu ubezpieczonych, które za 3 kolejne lata składały ZUS IWA Składkę ustala ZUS i do 20 kwietnia informuje o jej wysokości płatnika składek
Firmy zgłaszające co najmniej 10ciu ubezpieczonych, które nie przekazały 3 informacji ZUS IWA Zmienia się składka dla grup działalności: -Hotele i restauracje: 0,67% -Pośrednictwo finansowe: 0,67% Pozostałe grupy bez zmian.
Podmioty nie zgłoszone do systemu REGON Składka bez zmian – 1,80%

Nowy okres składkowy w ubezpieczeniu wypadkowym nie wpłynie na wysokość składek płaconych przez małe firmy (do 9ciu ubezpieczonych). Za kwiecień i następne miesiące 2007 roku oraz pierwszy kwartał 2008 roku przedsiębiorcy zapłacą składkę w wysokości 1,80 % (50% najwyższej stopy procentowej, która w nowym roku składkowym pozostaje na takim samym poziomie jak poprzednio).

PAMIĘTAJ!
Ustalona stopa składki wypadkowej obowiązuje przy wyliczaniu składek za wszystkich ubezpieczonych, *bez względu *na tytuł ubezpieczeń

Firmy, które za 3 kolejne, ostatnie lata kalendarzowe przekazały do ZUS informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe (ZUS IWA) - powinny *najpóźniej w piątek 20 kwietnia *br. otrzymać z Zakładu pismo z informacją o ustalonej dla tej firmy wysokości stopy procentowej składki wypadkowej.

ZUS oblicza wysokość składki mnożąc stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe właściwej dla grupy działalności płatnika przez specjalny wskaźnik korygujący.

| UWAGA! |
| --- |
| Jeśli do 30 kwietnia nie otrzymasz z ZUS „Zawiadomienia o wysokości stopy procentowej na ubezpieczenie wypadkowe za dany rok składkowy", a za 3 ostanie lata sporządziłeś ZUS IWA - zgłoś się do swojego oddziału ZUS. |

Płatnicy składek, którzy zgłaszają do ubezpieczeń co najmniej 10 osób, ale nie byli zobowiązani do przekazania informacji ZUS IWA za trzy kolejne, ostatnie lata kalendarzowe - *samodzielnie ustalają *stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Firmy, które ustaliły już stawkę wypadkowego na poprzedni okres - w większości płacić będą wypadkowe w takiej samej wysokości jak dotychczas. Zmiany odczują jedynie hotele, restauracje oraz firmy z branży pośrednictwa finansowego. Dla tych podmiotów stopa ubezpieczenia wypadkowego została obniżona z 0,9 % do 0,67%.

wiadomości
porady
kadry
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)