Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

0
Podziel się:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może mieć tylko jednego wspólnika. Wtedy jest to jednoosobowa spółka z o.o. Powstaje w momencie rejestracji tylko przez jednego wspólnika bądź gdy inni wspólnicy sprzedali jednemu z nich wszystkie udziały.

Jednoosobowa spółka z o.o. zmniejsza ryzyko biznesowe i pomaga ograniczyć potencjalne straty
Jednoosobowa spółka z o.o. zmniejsza ryzyko biznesowe i pomaga ograniczyć potencjalne straty

Najwięcej przedsiębiorców prowadzi firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. JDG prowadzona jest zwykle przez jedną osobę, którą można zidentyfikować imieniem i nazwiskiem. Podstawowym ryzykiem takiej formy, jest to, że w jednoosobowej działalności gospodarczej, przedsiębiorca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie zobowiązania. Trochę inna sytuacja jest w przypadku spółki. Zwykle jest to twór, który ma swoją własną osobowość prawną i odpowiedzialność. Jedną z najpopularniejszych spółek jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pozwala skutecznie ograniczyć odpowiedzialność właścicieli do wysokości wniesionych wkładów. Jeśli więc ktoś chciałby zmniejszyć ryzyko biznesowe i ograniczyć potencjalne straty, zakłada spółkę z o.o.

Spółka z o.o. posiada osobowość prawną, dlatego wszelkie działania spółki są niezależne i odrębne od wspólników. Spółka jako podmiot może podejmować zobowiązania i odpowiadać w sprawach sądowych. W przypadku jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pewne zalety spółki mogą ciążyć jedynemu wspólnikowi.

Reprezentacja spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jako osobny byt prawny musi mieć przedstawiciela, kogoś, kto będzie ją reprezentował. W chwili powstawania spółki, gdy jest ona spółką w organizacji, spółka może być reprezentowana przez zarząd lub pełnomocnika, który jest powoływany jednomyślną uchwałą wspólnika.

Zgodnie z Kodeksem Spółek Handlowych jedyny wspólnik nie może reprezentować spółki w organizacji oprócz tego, że może zgłosić ją do sądu rejestrowego. Żeby podpisać np. umowę na siedzibę spółki, będzie trzeba powołać pełnomocnika.

Jednoosobowa spółka z o.o. jak działalność gospodarcza

Status wspólnika jednoosobowej spółki z o.o. jest taki sam jak przedsiębiorcy, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Musi on więc np. opłacać takie same składki ZUS jak każdy inny przedsiębiorca. Dodatkowo mamy tutaj do czynienia z podwójnym opodatkowaniem. Dlaczego? Spółka, która osiąga zysk, musi zapłacić podatek CIT.

Jeśli wspólnik jednoosobowej spółki wypłaci sobie dywidendę, będzie trzeba od tego zapłacić podatek 19 proc. Tak więc w tym momencie płacimy podatek dwa razy. Po raz pierwszy momencie rozliczania zysku spółki, w drugim, podczas wypłaty dywidendy.

Problem reprezentacji w jednoosobowej spółce z o.o.

W jednoosobowych spółkach z o.o. wszystkie oświadczenia woli koniecznie trzeba sporządzić w formie pisemnej. Jeśli jest to umowa między wspólnikiem a spółką, konieczne będzie zawarcie umowy jako akt notarialny. A to dodatkowe obciążenia finansowe.

Jeżeli w spółce jest jeden wspólnik, to nie może on ze spółką podpisać umowy o pracę. Wszystko dlatego, że nie może być dla siebie jednocześnie pracodawcą i pracownikiem.

Ograniczenie odpowiedzialności w spółce z o.o.

Jeżeli ktoś chce założyć jednoosobową spółkę z o.o., żeby ochronić swój majątek przed wierzycielami i jest świadomy kosztów i niedogodności związanych z prowadzeniem firmy w ten sposób, musi wiedzieć, że nie będzie ponosił odpowiedzialności za zobowiązania spółki, jeśli zgłosi we właściwym czasie wniosek o ogłoszenie upadłości albo wykaże, że niezłożenie takiego wniosku nie było jego lub w sytuacji, gdy nie zgłosił wniosku o upadłość, a wierzyciel nie poniósł szkody.

Na koniec trzeba pamiętać, że spółka wymaga prowadzenie pełnej księgowości, co oznacza, że prowadzenie rachunków będzie droższe niż np. w przypadku jednoosobowej działalności.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)