Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

JPK - Jednolity Plik Kontrolny. Kiedy i jak go przekazać?

1
Podziel się:

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, został wprowadzony by uszczelnić systempodatkowy. Dowiedz się jak działa Jednolity Plik Kontrolny. Kiedy i jak trzeba taki plik przekazywać.

JPK_VAT powinien być obowiązkowo przekazywany co miesiąc
JPK_VAT powinien być obowiązkowo przekazywany co miesiąc (ARKADIUSZ ZIOŁEK/East News)

JPK, czyli Jednolity Plik Kontrolny, został wprowadzony by uszczelnić system podatkowy. Dowiedz się jak działa Jednolity Plik Kontrolny. Kiedy i jak trzeba taki plik przekazywać.

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny wprowadziła ordynacja podatkowa. Gdy podmiot prowadzi księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, to organ podatkowy może zażądać by przekazać całość lub część tych ksiąg oraz dowodów księgowych w formie informatycznych nośników danych. Takie dane powinny być przekazane w postaci elektronicznej.

Jednolity Plik Kontrolny to księgi i dokumenty księgowe, które są prowadzone w formie programu komputerowego.

Po co jest Jednolity Plik Kontrolny?

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony, żeby umożliwić podatnikom przekazywanie informacji organom podatkowym w formie elektronicznej. Pozwala to skrócić czas i ograniczyć koszty przekazywania dokumentów do urzędu skarbowego.

Najważniejsze jest to, że system pozwala skracać kontrolę podatkową, a także poprawić jej wynik. Dzięki jednolitemu plikowi kontrolnemu system może zlokalizować tzw. puste faktury.

Jeśli konkretne rozliczenia nie budzą w ogóle wątpliwości, to JPK pozwala odstąpić od kontroli. Wszystko dlatego, że JPK pozwala na przekazywanie informacji nie tylko dotyczących podatku od towarów i usług, ale w ogóle podatków.

Jednolity Plik Kontrolny pozwala zrezygnować z konieczności przekazywania papierowych wydruków, automatyzację, a format danych pozwala szybko je analizować. Jednolity Plik Kontrolny to zestaw odpowiednich danych zapisanych w konkretnym formacie.JPK ma kilka sekcji. Jedyną strukturą JPK, którą trzeba przekazać co miesiąc obowiązkowo jest* JPK_VAT*.

W ramach JPK_VAT znajduje się ewidencja sprzedaży VAT, a także ewidencja zakupu VAT. JPK VAT co miesiąc muszą wysyłać także ci przedsiębiorcy, którzyrozliczają się kwartalnie.

JPK VAT od stycznia 2018 składają też mikroprzedsiębiorcy, czyli ci, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudniali mniej niż 10 osób, a obroty są nie wyższe niż 2 mln euro.

Nie przekazuję JPK. Co mi grozi?

Prawo nie przewiduje żadnych sankcji za nieprzekazanie JPK. Jednak można się w tym wypadku spodziewać kar, które wynikają z kodeksu karnego skarbowego. Według niektórych ekspertów, jeśli nie przekażemy JPK, to może to być uznane za udaremnienie albo też utrudnienie wykonania czynności służbowej.

Celem JPK, czyli Jednolitego Pliku Kontrolnego jest możliwość sprawniejszej kontroli. Napodstawie JPK specjalne systemy informatyczne Ministerstwa Finansów, pozwalają zweryfikować, czy informacje przesyłane przez firmy są wiarygodne. Chodzi o to, by porównać czy wydatek zaksięgowany u jednego kontrahenta jest zgodny z przychodem udrugiego.

Dane potrzebne do utworzenia JPK pobierane są bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa. Dane te wysyła się w formie elektronicznej do urzędu skarbowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
K.Olczak
5 lata temu
Ciągle coś się zmienia w tym prawie. Ważne, aby nasze programy też nad tym nadążały. Ja korzystam z Firmao, które jest na bieżąco aktualizowane do nowego prawa https://firmao.pl/register