Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Kalkulator odsetek umownych. Jakie są rodzaje odsetek i ile wynoszą?

0
Podziel się:

Odsetki stanowić mogą rodzaj wynagrodzenia pobieranego za korzystanie z cudzego kapitału. Mogą być one również rodzajem sankcji za opóźnienie w płatności.

Kalkulator odsetek umownych uławia prowadzenie wyliczeń z uwzględnieniem najważniejszych wartości
Kalkulator odsetek umownych uławia prowadzenie wyliczeń z uwzględnieniem najważniejszych wartości (Fotolia)

Zazwyczaj dochodzi do tego w transakcjach pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami oraz w innych sytuacjach, kiedy zwane są odsetkami za opóźnienie, na przykład na umowie z dostawcą Internetu lub energii elektrycznej. Ich wysokość zostać może zastrzeżona w specjalnej ustawie, być ustalona na podstawie orzeczenia sądowego, decyzji organu lub po prostu w umowie zawieranej pomiędzy dwiema stronami. Jednocześnie przepisy cały czas wskazują ich maksymalną stawkę.

Obecnie wyliczenie odsetek umownych wcale nie jest łatwe, ze względu na mnogość ich typów. Dlatego kalkulator odsetek umownych jest świetnym pomysłem na ułatwienie sobie tej pracy.

Rodzaje odsetek

W pierwszej kolejności warto zrezygnować z przyglądania się odsetkom od transakcji handlowych, które przewidziane się w ustawie o terminach transakcji handlowych. Te związane są tylko z umowami zawieranymi pomiędzy przedsiębiorcami. Odsetki umowne są przewidziane w art. 359 k.c. tj. odsetki umowne (wówczas gdy strony zastrzegą w umowie możliwość naliczania odsetek od danej kwoty w oznaczonym okresie – na przykład w umowie pożyczki odsetki od pożyczonej kwoty) oraz odsetki za opóźnienie z art. 481 k.c. (w przypadku, w którym podmiot zobowiązany do zapłaty opóźnia się z płatnością nawet bez swojej winy).

Czym są odsetki umowne?

Odsetki umowne obowiązują do opłacenia, jeżeli jest to przewidziane w zawartej umowie albo w przepisach prawa, albo jako wynik zasądzonego wyroku. W przypadku, jeżeli strony podpisujące umowę zastrzegły odsetki umowne, automatycznie są one naliczane w wysokości odsetek ustawowych.

Jak obliczyć wysokość odsetek umownych?

W niektórych przypadkach wysokość odsetek umownych jest zapisana bezpośrednio w umowie. Limit ich wysokości określa art. 481 par. 2[1] k.c. Jeżeli jednak strony nie zapisały w niej tego, podstawą będą odsetki ustawowe za opóźnienie, oznaczone w art. 481 par. 2 k.c.

Wysokość odsetek ustawowych uzależniona jest zgodnie z przepisami od stopy referencyjnej NBP oraz od wskazanych w ustawie mnożników. Aktualnie te wartości wynoszą:

  • 5% – odsetki ustawowe (umowne);
  • 7% – odsetki ustawowe za opóźnienie;
  • 10% – maksymalne odsetki umowne;
  • 14% – maksymalne odsetki za opóźnienie.

Za sprawą specjalnego kalkulatora, możliwe jest wyliczenie odsetek od nieterminowej zapłaty w chwili, gdy ustalony zostanie indywidualny sposób ich naliczania, inny niż przewiduje ustawa. Wówczas każda sytuacja jest zdecydowanie bardziej indywidualna i w odmienny również sposób należy naliczać wysokość tych odsetek.

Kalkulator odsetek umownych

Maksymalne odsetki umowne nie mogą być wyższe niż czterokrotność wysokości stopy kredytu lombardowego NBP. Wykorzystując kalkulator odsetek umownych, podać trzeba następujące wartości, takie jak:

  • Kwotę należności;
  • Stopę procentową, zgodnie z którą odsetki mają być naliczane;
  • Dzień, w którym minął czas spłaty należności;
  • Datę zapłaty, czyli termin faktycznego uregulowania zobowiązania.

Te dane wystarczą do tego, aby system dokładnie odliczał wysokość należnych odsetek. Kalkulator odsetek umownych sprawia, że ta czynność jest bardzo prosta.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)