Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kasa fiskalna. Kto powinien ją posiadać, a kto jest zwolniony z tego obowiązku?

0
Podziel się:

Kasa fiskalna używana jest do potwierdzania transakcji realizowanych dla osób prywatnych. Ustawodawcy narzucają obowiązek posiadania kasy fiskalnej przez coraz więcej podmiotów.

Obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęci są również lekarze
Obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej objęci są również lekarze (Włodzimierz Wasyluk/East News)

Kto musi mieć kasę fiskalną?

Wymóg posiadania kasy fiskalnej dotyczy coraz większej grupy przedsiębiorców. Dokumentowanie transakcji na podstawie kasy fiskalnej dotyczy przede wszystkim sprzedaży dla osób prywatnych, a także rolników.

Jeżeli kwota obrotu dla osób prywatnych i rolników nie przekroczyła w bieżącym roku 20 000 zł, to przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacji gdy podatnik rozpoczyna sprzedaż w danym roku, to limit ten obliczany jest proporcjonalnie do tego, jak długo ją wykonuje. Do limitu zwolnienia nie bierze się pod uwagę dostawy nieruchomości, środków trwałych, a także wartości niematerialnych i prawnych.

Kasa fiskalna a wielkość obrotów

Są przypadki, kiedy nie można skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. I to niezależnie od wysokości obrotu. Dotyczy to np. dostaw gazu płynnego, części do silników, nadwozi pojazdów, przyczep i naczep, części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, dostaw sprzętu radiowego i telewizyjnego, a także sprzętu fotograficznego.

Zwolnienie od kasy fiskalnej nie obejmuje też dostawców wyrobów z metali szlachetnych, a także wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napojów alkoholowych które są mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc., perfum i wód toaletowych. W tych dwóch przypadkach nie trzeba mieć kasy fiskalnej jeśli alkohol i perfumy sprzedawane są na pokładzie samolotu.

Kasa fiskalna niezależnie od generowanego przez przedsiębiorcę obrotu będzie konieczna:

  • Przy przewozie osób taksówką, a także przewozie np. autobusem;
  • Przy naprawie pojazdów, a także motorowerów;
  • Przy wymianie opon lub kół;
  • W przypadku świadczenia usługi badań i przeglądów technicznych pojazdów;
  • W przypadku usług świadczonych przez lekarzy, dentystów, prawników, doradców podatkowych, fryzjerów, kosmetyczki i kosmetologów;
  • W przypadku wymiany walut (jeśli nie jest to usługa świadczona przez bank).

Jeśli więc przedsiębiorca znajduje się w grupie tych, którzy muszą mieć kasę fiskalną niezależnie od obrotu, to już pierwsza transakcja musi być wprowadzona na kasę.

Jeżeli jednak podatnik korzysta ze zwolnienia z kasy ze względu na limit obrotów, to może rozpocząć sprzedaż przy użyciu kasy po upływie 2 miesięcy po przekroczeniu zwolnienia.

Odliczenie zakupu kasy fiskalnej

Przedsiębiorca, który kupi kasę fiskalną, może odliczyć od podatku kwotę, którą wydał na zakup kasy. Ulga nie może być większa niż 90 proc. ceny netto kasy, a jednocześnie nie więcej niż 700 zł. Jeżeli podatnik jest zwolniony z VAT, musi złożyć do urzędu skarbowego wniosek o zwrot pieniędzy wydanych na zakup kasy. Musi do wniosku dołączyć dowód zapłaty i oryginał faktury zakupu. Trzeba też przekazać informację o firmie, która dokonała fiskalizacji kasy.

Jeśli przedsiębiorca nie będzie miał kasy fiskalnej, choć będzie do tego zobowiązany może otrzymać mandat lub grzywnę.

Kasa fiskalna może być zakupiona przez przedsiębiorcę u dowolnego dostawcy. Trzeba jednak pamiętać, że każde takie urządzenie musi być zgłoszone do urzędu skarbowego czyli poddane fiskalizacji. Procesu tego mogą dokonać wyspecjalizowane firmy, które mają stosowne uprawnienia wydane przez urząd skarbowy. Kasa fiskalna musi być wymieniona co 5 lat.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)