Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Kiedy można poprawić pomyłkę w ofercie

0
Podziel się:

Popełnienie oczywistej pomyłki pisarskiej przy zamówieniach publicznych nie oznacza wykluczenia z przetargu.

Kiedy można poprawić pomyłkę w ofercie
(Prebranac/Dreamstime.com)

Błędy, zgodnie z prawem zamówień publicznych, mogą być poprawione, o ile stanowią one oczywiste omyłki pisarskie.

Dotyczy to takich błędów, które są łatwe do zauważenia, a _ oczywistość _ omyłki, rozumianej jako określona niedokładność nasuwa się każdemu, bez potrzeby przeprowadzania dodatkowych badań, czy też ustaleń - twierdzi Krajowa Izba Odwoławcza przy Urzędzie Zamówień Publicznych w wyroku z 16 listopada 2008 r., sygn. akt. KIO 1326/08.

Może to być błąd pisarski, logiczny, przypadkowe przeoczenia lub inna niedokładność, która nasuwa się sama przez się każdemu, a przez dokonanie poprawki tej omyłki, właściwy sens oświadczenia pozostaje bez zmian.

Nie można uznać jednak za _ oczywistą omyłkę pisarską _ błędu, który zmienia warunki oświadczenia. Przykładowo, jeśli wykonawca zadeklarował okres gwarancji w wysokości 12 miesięcy, a następnie chciał poprawić ofertę, argumentując, że był to błąd pisarski, natomiast prawidłowo w dokumentach zapisane być miało 22 miesiące, jest to zmiana, której błędność nie jest od razu oczywista, a w dodatku wprowadzenie poprawki zasadniczo zmieniłoby oświadczenie i zobowiązanie wykonawcy przedstawione w ofercie.

W związku z tym w takiej sytuacji Krajowa Izba Odwoławcza nie zezwoliła na poprawienie oferty.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)