Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kiedy opłaca się pracownik tymczasowy

0
Podziel się:

Formalną rolę pracodawcy pełni agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia pracownika na czas określony. Pomaga to obniżyć koszty zatrudnienia.

Kiedy opłaca się pracownik tymczasowy
(Nejron/Dreamstime)

Praca tymczasowa – to świadczenie wykonywane przez pracownika na rzecz tzw. pracodawcy użytkownika. W praktyce sprawia to, że formalną rolę pracodawcy pełni agencja pracy tymczasowej, która zatrudnia pracownika na czas określony.

Natomiast pracodawca użytkownik – dzięki umowie zawartej z agencją – korzysta z pracy wykonywanej przez personel tymczasowy.

Jednocześnie firma przejmuje też na siebie część praw i obowiązków wnikających z Kodeksu Pracy.

Regulacje prawne

Ustawa regulująca zasady pracy tymczasowej została znacznie znowelizowana w styczniu 2010 roku. Wydłużeniu uległ m.in. czas zatrudnienia pracowników tymczasowych z 12 do 18 miesięcy. Ponadto umożliwiono zatrudnianie personelu tymczasowego firmom, które w minionym półroczu przeprowadzały zwolnienia grupowe (wcześniej musiały one odczekać 6 miesięcy).

Zmianom uległa też kwestia wystawiania świadectw pracy. Przed nowelizacją agencje były zmuszone do wystawiania świadectwa pracy każdorazowo po zakończeniu umowy z pracownikiem. Teraz mogą wystawiać świadectwa zbiorcze, jeśli łączny okres zatrudnienia nie przekracza 12 miesięcy. W pozostałych kwestiach nieuregulowanych ustawowo jak dotychczas stosuje się odpowiednie przepisy Kodeksu Pracy.

Dla firm ceniących elastyczność

Ze względu na wysoką elastyczność zatrudnienia praca tymczasowa to rozwiązanie bardzo popularne w branżach, w których często i znacząco zmienia się zapotrzebowanie na personel.

W zatrudnianiu pracowników tymczasowych dominują firmy z sektora produkcyjnego i logistycznego.
Elastyczny charakter pracy pozwala przedsiębiorstwom bardzo szybko dostosować się do zmiennej liczby zamówień. Tym samym znacząco zmniejsza się koszta związane godzinami nadliczbowymi, ale też i postojami w pracy, gdy spada ilość zleceń.

Warto jednak zauważyć, że w ostatnim czasie zmienia się sam model pracy tymczasowej. Przez lata kojarzono ją głównie z pracownikami produkcyjnymi. Dziś coraz popularniejsze staje się stosowanie tymczasówki również na poziomie średniej kadry administracyjnej a także do projektów czasowych, przy których zatrudnia się kadrę managerską oraz wykwalifikowanych specjalistów.

Redukcja kosztów zatrudnienia i administracji

Zatrudnianie stałego personelu zawsze wytwarza po stronie pracodawcy koszta związane z utrzymaniem etatów i administracją. Z kolei praca tymczasowa pozwala firmom przerzucić większość tych obowiązków właśnie na agencje. Ze względu na to, że pełnią one formalną rolę pracodawcy, zajmują się jednocześnie rekrutacją, wypłatą świadczeń, prowadzeniem akt personalnych i wystawianiem świadectw pracy.

Zminimalizowane zostają też znacząco koszta wynikające ze zwolnień lekarskich – agencja po prostu skrupulatnie je kontrolują. Oszczędności pojawiają się również na poziomie wypowiedzeń, których czas przy pracy tymczasowej jest zdecydowanie krótszy.

Praca tymczasowa praktyce

Realizację umowy rozpoczyna się od stworzenia – w porozumieniu z klientem – profilu idealnego kandydata i dobraniu właściwych narzędzi rekrutacyjnych. Na tej podstawie przeprowadzania się rekrutację personelu, uwzględniającą m.in. testy manualne, sprawdzające kompetencje zawodowe.

Po wybraniu najlepszych kandydatów rozpoczyna się etap przygotowania do pracy. W jego trakcie zbierane są dokumenty a także przeprowadza się badania medycznie i szkolenia z zakresu BHP. Często też pracownicy tymczasowi otrzymują tzw. pakiety powitalne, zawierające informacje o firmie, warunki współpracy, regulamin zakładu pracy, mapkę dojazdu itp.

Ostatnim etapem jest wdrożenie do pracy. W tym czasie koordynator projektu ze strony agencji jest przez cały czas dostępny dla pracowników tymczasowych. Pomaga im w załatwianiu kwestii formalnych oraz kontroluje jakość ich pracy.

Autorka jest specjalistką rynku pracy z firmy JOB IMPULSE POLSKA.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)