Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kiedy zwrot podatku? Czas oczekiwania i powody opóźnień

1
Podziel się:

Jeśli liczysz na zwrot podatku, pewnie chcesz wiedzieć, kiedy otrzymasz zwrot podatku. Dowiedz się, kiedy urząd skarbowy przekazuje nadpłaty podatku.

Czas oczekiwania na zwrot podatku zależy od daty złożenia zeznania podatkowego
Czas oczekiwania na zwrot podatku zależy od daty złożenia zeznania podatkowego (pixabay.com / CC0)

Z zasady zwrot podatku dochodowego jest dokonywany w terminie maksymalnie 3 miesięcy od momentu złożenia rocznego zeznania podatkowego. Jeśli więc ktoś złoży je ostatniego dnia kwietnia, to będzie musiał na zwrot podatku poczekać nawet do końca lipca.

Obecnie coraz więcej osób wysyła swoje zeznania podatkowego przez internet. Zaznacza też preferowaną formę, w jakiej chce otrzymać zwrot nadpłaty. Nawet jeśli stwierdzi, że będzie to przelew na konto bankowe, to nie zawsze pozwoli to przyspieszyć procedurę.

Co robić, jeśli nie otrzymałem zwrotu podatku?

W sytuacji, gdy pieniędzy nie ma jeszcze na koncie, to warto poczekać jeszcze trochę. Może się bowiem zdarzyć, że termin zwrotu przedłuża się z powodu natłoku prac w urzędzie.

Warto wiedzieć, że jeśli podatnik złoży korektę zeznania podatkowego, to czas na ewentualny zwrot liczy się od dnia dostarczenia korekty, a nie od daty złożenia podstawowego zeznania podatkowego. Mimo to trzeba wiedzieć, że maksymalny czas na wypłacenie zwrotu podatku to 3 miesiące. Jeśli jednak po tym czasie wciąż nie masz pieniędzy, warto skontaktować się z urzędem skarbowym, żeby wyjaśnić tę sytuację.

Dlaczego nie dostałem zwrotu podatku?

Brak zwrotu podatku może mieć kilka przyczyn. Po pierwsze, w zeznaniu podatkowym wpisałeś zły numer swojego konta, zawiera on błędy, nie jest aktualny albo w ogóle nie podałeś numeru konta. Może też się zdarzyć, że urząd rozliczył nadpłatę podatku na poczet zaległych albo bieżących zobowiązań podatkowych. Jeśli nie zapłaciłeś kiedyś mandatu, być może egzekucja prowadzona jest przez urząd skarbowy. Wtedy z dużym prawdopodobieństwem możesz nie otrzymać nadpłaty podatku.

Jeśli wysyłasz zeznanie podatkowe pocztą, warto sprawdzić, czy zeznanie dotarło do urzędu. Może się bowiem zdarzyć, że list z zeznaniem zaginął. Wtedy bezcenne okaże się potwierdzenie nadania, a dodatkowo odbioru listu. Warto więc pamiętać, by wysyłając zeznanie pocztą wybrać opcję za potwierdzeniem odbioru. Jeśli nie masz do czynienia z żadną z tych sytuacji, a pieniędzy wciąż nie ma, pamiętaj, że jeśli urzędnicy spóźnią się z oddaniem ci pieniędzy, będą musieli zapłacić odsetki za to, że został przekroczony termin.

Ile średnio czeka się na zwrot podatku?

Praktyka pokazuje, że im wcześniej podatnik złoży zeznanie podatkowe, tym szybciej otrzyma zwrot. Z analiz jednej z firm wynika, że podatnicy, którzy złożyli deklaracje już w styczniu, na zwrot podatku czekali średnio 23 dni. W każdym kolejnym miesiącu wydłużał się czas oczekiwania, w lutym było to 26 dni, a w marcu już 41 dni. Czas oczekiwania zależny jest nie tylko od miesiąca, w którym zostało złożone zeznanie podatkowe, ale również województwa, w którym się rozlicza. W zeszłym roku najkrócej, bo 28 dni, czekali mieszkańcy woj. świętokrzyskiego. Najdłużej zwrotu podatku dokonywano w województwach mazowieckim, pomorskim, dolnośląskim i warmińsko-mazurskim.

Warto więc pamiętać, by złożyć zeznanie podatkowe jak najszybciej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Gość
5 lata temu
Wałbrzych. Pit złożony 1.04. Do dziś brak. Zaległości też brak. W tym roku bardzo późno. Znajoma wysłała przez internet. Zamiast opisanych 45 dniach. Złożyła 15.03 dostała 4.06. Ja domagałabym się odsetek nawet jak spoznią się o 2 dni.