Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kilometrówka. Co to jest i jak ją rozliczyć?

0
Podziel się:

Co to jest kilometrówka? Jak ją rozliczać i po co? Tego wszystkiego dowiesz się o kilometrówce z naszego poradnika.

Kilometrówka służy do ustalenia limitu wydatków, które są związane z użytkowaniem samochodu
Kilometrówka służy do ustalenia limitu wydatków, które są związane z użytkowaniem samochodu (pixabay.com / CC0)

Kilometrówka jest inaczej nazywana ewidencją przebiegu pojazdu. To prosty sposób, żeby poprawnie rozliczyć wydatki, które przedsiębiorca ponosi na samochód w firmie. Obowiązek rozliczania kilometrówki należy do przedsiębiorcy, który wykorzystuje prywatny samochód do firmowych celów.

Kilometrówka – co powinna zawierać?

Najłatwiej wyjaśnić pojęcie kilometrówki jako rejestr kilometrów, które faktycznie zostały przejechane. Przepisy nakazują, by miała ona konkretne elementy. Chodzi tu przede wszystkim o konieczność zawarcia:

  • danych osoby, która korzysta z samochodu;
  • numer rejestracyjny samochodu;
  • trasy, która została pokonana – chodzi o odległość, cel podróży.

Dzięki kilometrówce można określić maksymalną kwotę wydatków, jakie przedsiębiorca może rozliczyć, wykorzystując prywatne auto.

Kiedy prowadzić kilometrówkę?

Ewidencja przebiegu pojazdu, czyli kilometrówka musi być prowadzona w sytuacji, gdy przedsiębiorca wykorzystuje prywatny samochód. Samochód musi być własnością przedsiębiorcy, pracownika albo tej innej osoby. Kilometrówkę stosuje się w sytuacji, gdy samochód nie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych w firmie.

Jakie stawki obowiązują w limicie kilometrówki?

To, że przedsiębiorca prowadzi kilometrówkę, nie znaczy, że nie musi dokumentować wydatków, związanych z eksploatacją auta. Trzeba wiedzieć, że koszty uzyskania przychodów mogą być rozliczone tylko w sytuacji, gdy wydatki faktycznie zostały poniesione. Wydatki te są ustalane na podstawie faktur i rachunków.

Sama kilometrówka nie dowodzi, że koszt został poniesiony. Kilometrówka pozwala ustalić limit wydatków, które są związane z użytkowaniem auta. Wydatki te mogą być wtedy zaliczone do kosztów podatkowych. Limit ten oznacza się, mnożąc liczbę przejechanych kilometrów przez stawkę za 1 km przebiegu.

Oto stawki za 1 km, które obowiązują aktualnie. Są one zależne od pojemności pojazdu:

  • pojemność silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł,
  • pojemność od 900 cm3 – 0,8358 zł,
  • motocykl – 0,2302 zł,
  • motorower – 0,1382 zł.

Czy da się przenieść wydatki na kolejny okres rozliczeniowy?

W sytuacji, gdy koszty, które zostały poniesione, są wyższe niż limit, który wynika z kilometrówki, mogą być rozliczone w kolejnych miesiącach. Wydatki, które uwzględnia się poprzez kilometrówkę, można rozliczać narastająco. Jeśli koszty, które zostały poniesione, są wyższe niż to, co powinno być rozliczone, to można je rozliczyć w kolejnym miesiącu. Trzeba wiedzieć, że z takie przeniesienie może być zrealizowane wyłącznie w ramach jednego roku podatkowego. Nie da się ich przenieść na rok następny.

Konsekwencje braku ewidencji przebiegu pojazdy

Jeśli przedsiębiorca będzie wykorzystywał samochodów, a nie wprowadzi go do ewidencji środków trwałych i nie prowadzi kilometrówki, to nie może zaliczyć do kosztów podatkowych wydatków, które są związane użytkowaniem tego pojazdu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)