Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Mikroprzedsiębiorca - definicja. Kogo można nazwać mikroprzedsiębiorcą?

0
Podziel się:

Jako mikroprzedsiębiorca może zostać zakwalifikowany przedsiębiorca, który spełnia określone wytyczne dotyczące zatrudnienia, rocznego obrotu netto i sumy aktywów.

Mikroprzedsiębiorcą jest m.in. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą
Mikroprzedsiębiorcą jest m.in. osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą (EAST NEWS)

Gdy dany przedsiębiorca co najmniej w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudnił poniżej dziecięciu pracowników, a jego roczny obrót netto oraz sumy aktywów (bilans sporządzony na koniec jednego roku obrotowego) ze sprzedaży towarów i usług nie przekracza 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych), to wówczas mamy do czynienia z mikroprzedsiębiorcą.

Mikroprzedsiębiorca – charakterystyka

Mikroprzedsiębiorca to przedsiębiorca, który w dwóch ostatnich latach obrotowych spełnił poniższe wytyczne:

  • średniorocznie zatrudniał, nie więcej niż 10 pracowników;
  • jego roczny obrót netto, ze sprzedaży towarów i usług czy też wszelkich operacji finansowych nie przekroczył 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych);
  • sumy aktywów bilansu końcowego, nie przekraczają 2 milionów euro (w równowartości polskich złotych).

Wszystkie dane obliczamy według średniego kursu z ostatniego dnia roku poprzedniego. Dlatego też do mikroprzedsiębiorcy jest zaliczany każdy podmiot, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, oraz zatrudnia mniej niż 10 pracowników. Gdy mikroprzedsiębiorca w przeciągu dwóch ostatnich lat przekroczy wartość średniego rocznego zatrudnienia, zostaje on zakwalifikowany do grupy małych podatników, nawet w przypadku, jeśli jego obroty są niższe niż 2 mln euro.

Nowe zasady kontroli podatkowej a mikroprzedsiębiorcy

Od niedawna weszły w życie nowe zasady kontroli podatkowej, przepisy te regulowane są prawnie i nakładają na przedsiębiorców obowiązek przekazywania organom kontroli skarbowej informacji o danych podatkowych. Wszelkie informacje muszą być przesyłane w wersji elektronicznej, w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego – JPK.

Czy JPK jest obowiązkowy również dla mikroprzedsiębiorców?

Organy kontroli podatkowej w odniesieniu do mikroprzedsiębiorców przewidziały okres przejściowy. Jednak obowiązek przesyłania informacji podatkowych JPG, powstanie, jeśli:

  • ewidencje VAT (plik JPK), miesięcznie bez wezwania organu podatkowego od 1 stycznia 2018 r.
  • dane do e- kontroli, przesłanie wszystkich plików JPK, na wezwanie organów podatkowych od 1 lipca 2018 r.

Mikroprzedsiębiorca a dane kontrolne JPK_VAT – czy obowiązkowe?

Do mikroprzedsiębiorcy należy każda jednoosobowa działalność gospodarcza, nawet ta, która nie zatrudnia pracowników. Dlatego też ze styczniem 2018 roku, wszyscy podatnicy VAT, zostaną zmuszeni do comiesięcznej obowiązkowej kontroli podatkowej wysyłanej w pliku JPK_VAT do Ministerstwa Finansów.

JPK w mikroprzedsiębiorstwie

Jednolite Pliki Kontrolne są dużym ułatwieniem dla organów podatkowych, ponieważ umożliwiają przeprowadzenie szybkiego rodzaju czynności kontrolnych i sprawdzających daną firmę. JPK przyczyniają się również do wykrywania wszelkich nieprawidłowości, ze względu na swój dogłębny charakter kontrolny. Pozwalają one na monitorowanie kondycji przedsiębiorstwa.

Dla przedsiębiorcy ta forma kontroli jest znacznie łatwiejsza, gdyż przeprowadzana jest elektronicznie i nie trzeba osobiście udawać się do siedziby firmy, czy też stać w kolejkach. Gdy wyniki audytów danej firmy będą pozytywne, wówczas nie zachodzi potrzeba na ingerowanie organów podatkowych, ten fakt zachęca mikroprzedsiębiorców do korzystania z JPK.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)