Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kłopoty z dokumentowaniem rabatów

0
Podziel się:

Organy skarbowe wydają sprzeczne interpretacje w sprawie dokumentowania bonusów.

Kłopoty z dokumentowaniem rabatów
(PAP/Remigiusz Sikora)

Konieczność udokumentowania rabatu potwierdzoną fakturą korygującą powoduje, że wiele firm rezygnuje z wynikającego ze zmniejszenia ceny obniżenia podatku.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że do połowy maja przedstawi gotowy projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Pojawia się w nim m.in. dyskusyjna od lat kwestia dokumentowania bonusów i rabatów. Sprzedawcy towarów i usług nadal nie wiedzą jak, i czy w ogóle, dokumentować udzielenie ich klientom.

Resort finansów nie śpieszy się z zajęciem jasnego stanowiska w tej sprawie. Jednocześnie zamierza wprowadzić do ustawy o VAT przepis dający ministrowi finansów uprawnienie do wydania rozporządzenia nakazującego uzyskiwanie od nabywców potwierdzenia odbioru faktury korygującej potwierdzającej udzielenie bonusu.

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich jeśli taki zapis faktycznie znajdzie się w treści nowej ustawy, to będzie on jedynie wybiegiem mającym na celu dostosowanie przepisów do orzeczenia TK.

Nie zmieni to jednak sytuacji sprzedawców. którzy nadal będą zmuszeni do ponoszenia kosztów administracyjnych związanych ze staraniami o uzyskanie potwierdzenia korekty faktury dokumentującej premię dla nabywcy towaru czy usługi.

Dziś możliwe jest żądanie zwrotu VAT nadpłaconego w związku z udzieleniem bonusu tylko wtedy, gdy sprzedawca otrzyma od swojego klienta potwierdzenie odbioru faktury korygującej. uwzględniającej właśnie owo zmniejszenie ceny o bonus czy rabat.

Takie rozwiązanie, wynikające z rozporządzenia wykonawczego do ustawy o VAT, TK uznał za niezgodne z konstytucją, przede wszystkim dlatego, że zostało wydane z przekroczeniem upoważnienia ustawowego dla ministra finansów.

W praktyce obecne rozwiązanie powoduje, że wiele firm rezygnuje z odliczania podatku gdyż uzyskanie potwierdzenia odbioru korekty faktury jest z różnych względów niemożliwe czy bardzo utrudnione.

Proponowana przez ministerstwo nowelizacja nie zlikwiduje tego problemu. Wielu przedsiębiorców nie jest bowiem pewnych czy w ogóle powinni je dokumentować fakturą czy też jedynie notą korygującą.

Sprzeczne stanowiska organów skarbowych na ten temat nie ułatwiają im codziennej działalności zwłaszcza, że z wyroków NSA wynika, że bonusy są obojętne z punktu widzenia VAT i nie powinno wystawiać się na nie faktur, z czym nie zgadzają się przedstawiciele skarbówki.

KPP uważa, że Ministerstwo Finansów powinno przede wszystkim zająć stanowisko w tej sprawie tak, aby organy skarbowe nie wydawały sprzecznych interpretacji w sprawie dokumentowania bonusów. Pozwoli to firmom bezpiecznie układać kontakty z kontrahentami.

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)