Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec z wyprowadzaniem zysków firm do rajów podatkowych

0
Podziel się:

Nowelizacja ustawy o CIT i PIT przewiduje między innymi, że dochody zagranicznych spółek-córek mają być obłożone 19-procentowym podatkiem.

Koniec z wyprowadzaniem zysków firm do rajów podatkowych
(vizafoto - Fotolia.com)

Ukrócenie procederu wyprowadzania przez firmy zysków do rajów podatkowych - taki ma być skutek noweli ustawy o CIT i PIT, którą uchwalił dziś Sejm. Nowelizacja przewiduje między innymi, że dochody zagranicznych spółek-córek mają być obłożone 19-procentowym podatkiem.

Za uchwaleniem noweli zagłosowało 437 posłów, przeciw było 3, a 2 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

Resort finansów w uzasadnieniu noweli podkreślił, że zawiera ona zmiany, których celem jest zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw, przede wszystkim tzw. rajów podatkowych oraz przeciwdziałanie _ odraczania lub unikania opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o preferencyjnych systemach podatkowych _.

Podobne regulacje istnieją w innych państwach np: we Francji, Niemczech, Szwecji, USA, Japonii czy Chinach.

Istotą noweli jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasadę tę stosowano by pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.

Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.

Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą. Przepisy przewidują dodatkowe wyłączenia m.in. w stosunku do dochodów zagranicznych spółek osiągających przychody w wysokości nieprzekraczającej 250 tys. euro.

Proponowane zmiany odnoszą się też m.in. do dywidend - wyłączają możliwość zastosowania zwolnienia z podatku CIT dywidend czy wypłat z zysku, jeżeli nie podlegały one opodatkowaniu w państwie, w którym działa spółka wypłacająca dywidendę (tzw. państwie źródła).

Nowela zmienia także zasady opodatkowania świadczeń otrzymywanych przez klientów banku (tzw. cashback). Mają one być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych (a nie jak obecnie - według skali podatkowej), co ma uprościć pobór podatku.

Podczas prac nad ustawą Ryszard Zbrzyzny z SLD zaznaczał, że ucieczka firm do rajów podatkowych jest ogromnym problemem dla krajowych systemów podatkowych, w tym dla Polski. Poseł przytoczył dane OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) z 2010 roku, według których Barbados, Bermudy czy Brytyjskie Wyspy Dziewicze otrzymały więcej inwestycji bezpośrednich (ponad 5 proc.) niż np. Niemcy (ponad 4,5 proc.) czy Japonia (ponad 3,5 proc.). _ Czym są te inwestycje bezpośrednie? To są przepływy kapitałowe _ - mówił.

Według tych samych danych Brytyjskie Wyspy Dziewicze w 2010 roku były drugim co do wielkości inwestorem w Chinach (14 proc.), a Mauritius - pierwszym w Indiach (24 proc.). Zbrzyzny przypomniał ponadto, że według badań Narodowego Banku Polskiego w Polsce w 2010 roku do grona największych inwestorów zaliczano podmioty z Luksemburga, Cypru i Szwajcarii (44 proc. inwestycji ogółem).

Ustawa - z wyjątkami - ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r.

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm zajmie się rajami podatkowymi Projekt zawiera zmiany, których celem będzie zwalczanie szkodliwej konkurencji ze strony części państw.
Szykują się zmiany w ustawie o PIT i CIT Zgodnie z zapisami projektu, dochody zagranicznych spółek byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów.
Zmiany w podatkach. Deklaracje tylko w sieci Firmy - płatnicy podatku PIT oraz CIT - będą miały obowiązek składania swoich deklaracji podatkowych drogą elektroniczną. Rząd przyjął projekt.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)