Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Korzystne zmiany w Kredycie Technologicznym

0
Podziel się:

Na wypłatę wsparcia trzeba czekać aż do momentu osiągnięcia pierwszych przychodów z inwestycji. To się zmieni - środki wypłacane będą szybciej.

Korzystne zmiany w Kredycie Technologicznym
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Na wypłatę wsparcia w ramach Kredytu Technologicznego trzeba czekać aż do momentu osiągnięcia pierwszych przychodów z inwestycji. Dlatego niewielu przedsiębiorców ubiegało się o tę dotację. To się zmieni - środki wypłacane będą szybciej.

Nowe zasady rozliczania wsparcia mają zachęcić firmy do korzystania z funduszy na rozwój nowych technologii. Do rozdysponowania zostało jeszcze 300 mln euro.

Podsumowania dotyczące efektywności wydatkowania kapitału pochodzącego z Funduszy Europejskich wskazują, iż duża część środków unijnych przyznanych Polsce na lata 2007 – 2013 została już wykorzystana, skutkiem czego w nadchodzącym czasie zmniejszać się będzie liczba konkursów o dotacje unijne i liczba beneficjentów aplikujących o pozyskanie dofinansowania z tych konkursów.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t85979.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/czy;mozna;zmienic;biznesplan;po;otrzymaniu;dotacji,91,0,712283.html) Czy można zmienić biznesplan po otrzymaniu dotacji?
Dla części działań określonych w ramach Programów Operacyjnych na lata 2007 - 2013 budżet został całkowicie wyczerpany, w związku z czym w obecnej perspektywie finansowej nie zostaną uruchomione już żadne nabory wniosków do tych działań.

Nieco odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku Działania 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka – Kredyt Technologiczny – którego budżet został dotychczas naruszony jedynie w małej części. Brak zainteresowania Działaniem wynikał ze specyficznych warunków, które musiał spełnić przedsiębiorca, aby otrzymać ostatecznie pomoc unijną.

Obecnie trwają prace nad wprowadzeniem zmian, które mają spowodować wzrost atrakcyjności rozwiązania dla potencjalnych beneficjentów. Nowe zasady miałyby zostać wprowadzone już w I kwartale tego roku, obejmować będą one nie tylko nowych beneficjentów Działania, ale także tych którzy podpisali umowy w okresie obowiązywania bardziej skomplikowanych przepisów.

Na co można uzyskać wsparcie?

W ramach Działania wspierane są inwestycje dotyczące wdrażania nowych technologii – nabytych lub własnych. O środki aplikować mogą mikro-, mali i średni przedsiębiorcy. Specjalne wsparcie beneficjentów odbywa się za sprawą tzw. premii technologicznej – będącą częściową spłatą zaciągniętego kredytu. Premia technologiczna może wynieść nawet do 4 mln zł., przy czym udział kwoty premii w wydatkach kwalifikowanych projektu ograniczony jest przez limity pomocy publicznej. Przedsiębiorca ubiegający się o wparcie będzie musiał zapewnić wkład własny w wysokości co najmniej 25% wydatków kwalifikowanych projektu.

Dotychczas warunkiem koniecznym uzyskania premii technologicznej było osiąganie przez przedsiębiorcę przychodów netto z tytułu sprzedaży towarów i usług, będących wynikiem inwestycji technologicznej, na którą kredyt inwestycyjny (technologiczny) został udzielony. Rozwiązanie takie sprawiało, iż czas oczekiwania na zwrot części poniesionych kosztów był bardzo długi.

Co się zmieni?

Zmiany, które mają się pojawić w niedługim czasie, przewidują zniesienie uzależnienia wypłaty premii technologicznej od osiągnięcia przychodów ze sprzedaży nowych towarów czy usług. Dodatkowo wprowadzony ma zostać przepis zmieniający sposób wyliczania wysokości premii – jej kwota ma być wyliczana od całości wydatków poniesionych w ramach projektu, a nie jak do tej pory jedynie od kwoty kredytu i wypłacana jednorazowo - w transzach. Udogodnienia te powinny ucieszyć potencjalnych Wnioskodawców.

Do rozdzielenia pomiędzy przedsiębiorców pozostało jeszcze około 300 mln euro – pieniądze te mogą stanowić szanse na rozwój dla wielu polskich przedsiębiorców inwestujących w nowe technologie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/dotacja;na;pozyskanie;inwestora;-;trzeba;sie;pospieszyc,227,0,764643.html) Dotacja na pozyskanie inwestora - trzeba się pospieszyć Już od 14 lutego przyjmowane są wnioski o dofinansowanie. W tym roku do podziału między chętnych jest wyjątkowo niska kwota - zaledwie 20 mln złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/pozyskiwanie_kapitalu/artykul/dotacje;2011;jak;ubiegac;sie;o;wsparcie;krajowe,172,0,745388.html) Dotacje 2011: Jak ubiegać się o wsparcie krajowe Poza finansowaniem z programów unijnych na firmy czekają też pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/pozyskiwanie_kapitalu/artykul/innowacyjna;gospodarka;-;gdzie;szukac;dotacji,203,0,698571.html) Innowacyjna gospodarka - gdzie szukać dotacji Wsparcie w ramach programu zawiera się między 20 tysiącami a milionem złotych.

Autorka pracuje w dziale funduszy unijnych Blue Tax Group S.A.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)