Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Koszty uzyskania przychodu umowa zlecenie – szczegółowe składniki

0
Podziel się:

Umowa zlecenie to umowa cywilno-prawna, podlegająca pod Kodeks cywilny. Należy ona do grona umów starannego działania. Oznacza to, że o jej skuteczności nie świadczy ostateczny efekt, ale kroki podejmowane w celu należytej staranności jej wykonania. Umowa zlecenie powinna mieć odpowiednią formę swojego zawarcia. Najlepiej jest zawrzeć ją w formie pisemnej.

Koszty uzyskania przychodu z umowy zlecenia wpływają na zmniejszenie podstawy opodatkowania
Koszty uzyskania przychodu z umowy zlecenia wpływają na zmniejszenie podstawy opodatkowania (iStock.com, BernardaSv)

Koszty uzyskania przychodu – umowa zlecenie

Umowa zlecenie ma koszty uzyskania przychodu, które pomniejszają podstawę opodatkowania. Może być ona rozliczana na podstawie dwóch rodzajów zryczałtowania kosztów uzyskania przychodu. Należą do nich:

  • Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów o wysokości 20%, podstawowe, które są określone w art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;
  • Zryczałtowane koszty uzyskania przychodów w wysokości 50%, tak zwane* podwyższone* – mają one zastosowanie, jeżeli umowa zlecenie łączy się z przekazaniem praw autorskich albo innych materialnych lub niematerialnych wartości. Są one wymienione w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o pdof.

W celu prawidłowego wyliczenia kosztów uzyskania przychodów, trzeba od sumy wynagrodzenia brutto odjąć sumę składek wnoszonych na ubezpieczenie społeczne, które są płacone z części zleceniobiorcy. Powstałą różnicę pomnożyć trzeba przez odpowiednią stawkę 20 lub 50%.

Wyliczenie wynagrodzenia z powodu umowy zlecenia

Z tytułu umowy zlecenia obowiązują następujące składki wchodzące w skład kwoty brutto:

  • Składka emerytalna – 9,76%;
  • Składka rentowa – 1,5%;
  • Składka chorobowa – 2,45%.

Składki te odejmuje się od kwoty wynagrodzenia brutto. Od sumy uzyskanej w ten sposób odejmuje się stosowne koszty uzyskania przychodu. Następnie należy wyliczyć składkę zdrowotną. Składka zdrowotna do opłacenia w ZUS to 9% - pod uprzednim odjęciu składek ZUS. Składka zdrowotna do odliczenia od podatku to 7,75% - po odjęciu uprzednio składek ZUS. Następnie wyznacza się podstawę opodatkowania. Dochód pozyskiwany na skutek zawarcia umowy zlecenia jest opodatkowany na zasadach ogólnych. Oznacza to 18% podatku pobieranego przy pierwszym progu dochodowym oraz 32% przy drugim progu podatkowym.

Umowa zlecenie o wartości poniżej 200 złotych

W sytuacji, gdy umowa zlecenie ma wartość poniżej 200 złotych brutto, pobiera się od niej zryczałtowany podatek dochodowy o wartości 18% dochodu. Podatek ten jest pobierany od przychodu, ale wcześniej należy odliczyć koszty jego uzyskania. Te założenia nie mają zastosowania w przypadku umów, w których określono wynagrodzenie godzinowe.

Jakie wydatki mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu umowa zlecenie?

W celu zaliczenia danego wydatku za koszty uzyskania przychodu musi to być wydatek, który poniesiony został w związku z wykonywaną działalnością; w celu osiągnięcia przychodów albo zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów oraz niewymienione w artykule 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wszelkie ponoszone wydatki muszą zostać dobrze udokumentowane. Ma to znaczenie w przypadku podwyższonych kosztów uzyskania przychodu. Nie każdy bowiem może z nich korzystać, dotyczą głównie artystów, którzy przekazują swoje prawa autorskie do zlecenia.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)